Tři elektrárny, které dohromady vyrobí více elektřiny než oba bloky Temelína, a dva uhelné doly. Ty by si v Polsku chtěli pořídit dva čeští energetičtí giganti - uhlobaron Zdeněk Bakala, který zároveň ovládá i vydavatele HN, společnosti Economia, a polostátní ČEZ. Bakala však tentokrát nejde do souboje o "zdroje" prostřednictvím uhelné společnosti NWR, jíž patří doly na Ostravsku, ale skrze investiční firmu RPG Partners, v níž je rovněž spoluvlastníkem. HN to potvrdil její mluvčí Joe Cook.

"Podali jsme nezávazné prohlášení, že máme zájem," řekl včera agentuře Reuters v Londýně i ředitel obchodní divize ČEZ Alan Svoboda.

O státní podíl ve firmě ZE PAK, jíž elektrárny i doly patří, se podle listu Gazeta Wyborcza uchází celkem pět zájemců. Druhou polovinu společnosti ovládá polský miliardář a televizní magnát Zygmunt Solorz-#175#ak.

Kromě Čechů mají o jednoho z největších polských výrobců elektřiny zájem ještě místní konkurent Enea, výrobce kotlů Rafako ze Solotz-#175#akovi skupiny Elektrim a nejmenovaná společnost ze Slovenska. Podle slovenského zdroje HN je to zřejmě finanční skupina J&T - a zájem by mohla mít ať už samostatně, či prostřednictvím EP Holdingu, tedy s PPF a Danielem Křetínským.

Analytici podle Gazety Wyborczi odhadují, že hodnota polovičního podílu dosahuje až 16,5 miliardy korun.

ČEZ i Bakala se o polskou energetiku, jejíž masivní privatizaci rozběhla polská vláda loni, dlouhodobě zajímají. Český polostátní energetický gigant již vlastní dvě polské elektrárny a v minulosti podal několik dalších nabídek.

Důvod Bakalova zájmu není oproti tomu úplně zřejmý. Žádné elektrárny nemá. Otázkou navíc je, proč o podíl v polské firmě neusiluje černouhelná NWR, již Bakala přivedl před dvěma lety na pražskou burzu, ale jiná Bakalova investiční skupina.

"NWR by měla pravděpodobně stížené podmínky financování akvizice kvůli vysoké zadluženosti. A navíc by to bylo proti str ategii firmy, která se nedávno zbavila své energetické části," říká expert na energetiku Petr Novák ze společnosti Atlantik FT.

"Smysl by tak dávala jedině koupě jako finanční investice," uvažuje analytik firmy Cyrrus Marek Hatlapatka.

Pokud některý z českých zájemců v tendru uspěje, nebude mít jednoduchý život. V osobě Zygmunt Solorz-#175#aka proti němu bude stát nevypočitatelný protivník. Neví se totiž, jak se zachová, protože jeho skupina Elektrim, jíž podíl v ZE PAK patří, je v konkurzu.

Kupec by se musel také poohlédnout po nových zdrojích uhlí, protože zásoby v dolech vystačí nejdéle na deset let.

Polsko se loni rozhodlo rozjet masivní privatizaci státních firem. K oborům, které jim mají vynést nejvíce, patří právě energetika. Na prodej jsou také i podíly v dalších energetických společnostech, jako jsou PGE nebo Enea. Letos chce Polsko získat z privatizace 25 miliard zlotých - asi 165 miliard korun. Zatím se mu podařilo získat pětinu této částky. Hlavním důvodem masivní privatizace je rostoucí státní dluh, který chce Polsko financovat právě z peněz utržených za státní podíly v polských firmách.