FT exkluzivně v HN

Severní Korea žíznící po světových devizách získávala tvrdou měnu tím, že opětovně prodávala pro ni určené britské cigarety do zahraničí, a to i přesto, že mezinárodní společenství zemi opět zpřísnilo sankce.

Severokorejská firma spolu s dalšími asijskými obchodníky přesměrovávala na okolní trhy cigarety State Express 555, vyráběné společností British American Tobacco (BAT). Podivné obchody začaly v únoru loňského roku, tedy jen několik měsíců předtím, než druhý jaderný pokus provedený během posledních čtyř let v diktátorské zemi vyburcoval OSN k tvrdším postihům Pchjongjangu.

Mezinárodní společnost BAT prodala tzv. NK 555 vyrobené a balené v Singapuru pro severokorejský trh singapurskému distributorovi, který měl cigarety dopravit do přístavu Nampo, nedaleko Pchjongjangu. Nicméně 15 tisíc kartonů v hodnotě 4,6 milionů eur se nikdy na trh v Severní Koreji nedostalo. Náklad totiž putoval z města Nampa rovnou do přístavů ve Vietnamu a Filipínách, kde se na trzích prodal za vyšší ceny, a Severní Korea inkasovala tvrdou měnu.

OSN zakázalo v rámci nedávného zpřísnění pravidel pro diktátorský režim vyvážet do Severní Koreje luxusní zboží. Členům společenství ale bylo umožněno vytvořit si vlastní seznam konkrétních výrobků, které budou sankcím podléhat. Zatímco USA, Japonsko, Austrálie a Kanada vývoz široké škály tabákových výrobků zakázaly, EU a Singapur aplikovaly postih pro zemi jen na doutníky. Právě to umožnilo BAT pokračovat v exportu NK 555 do Severní Koreje. BAT uvedla, že vývoz cigaret ze Singapuru do Severní Koreje zastavila poté co v srpnu zjistila, že část jejich nákladů byla přesměrována mimo určený trh a putovala do okolních zemí.

Mezinárodní tabákové společnosti šedé trhy a paralelní vývozy do zemí, pro které jejich výrobky nejsou původně zamýšlené, velmi trápí. Problémem ale je, že národní celní úřady se zaměřují spíše na odhalování padělků, takže kontroly cílových destinací zboží zůstávají často bez povšimnutí.

Prodávání importovaného zboží na trhy, kde za ně inkasuje vyšší cenu, je jednou z mála cest, jak si dnes zbídačená Severní Korea snaží zajistit devizy. Takové cestičky jsou pro zemi důležité zejména nyní, kdy se stahují mračna nad vývozem jejích zbraní. Mezinárodní bezpečnostní agentury navíc v uplynulých letech zaostřily na zemi i kvůli podezření z pašování heroinu a padělaných stodolarových bankovek, což Severní Koreu ještě více tlačí ke hledání alternativních zdrojů tvrdé měny. Praktiky, kterými si režim zajišťoval dolary, tak vyšly najevo v nejhorší čas.

Přesměrování nákladů cigaret označených jako NK 555 ale může být pouze částí daleko většího obchodu, který generuje uzavřené ekonomice tolik chtěné dolary.

BAT nepřetrhala veškeré obchodní vztahy se Severní Korejí. Stále například dodává materiál pro výrobu a prodej levných cigaret Craven A pro místní trh do bývalého společného podniku sídlícího v Pchjongjangu, ze kterého vystoupila v roce 2007. Společnost tvrdí, že 175 milionů kusů NK 555 bylo vyvezeno do Severní Koreje v roce 2008. Zboží bylo vyrobeno a zabaleno v Singapuru, který, stejně jako EU, sice přerušil dodávky doutníků do země, ale zachoval vývoz cigaret.

Londýnská společnost prodala NK 555 firmě SUTL Group, rodinné distributorské firmě v Singapuru, která měla zboží přepravit do severokorejského přístavu Nampo. "Když jsme na přesměrování části nákladu přišli, okamžitě začalo vyšetřování," říká Pat Heneghan, který v BAT stojí v čele celosvětové divize pro ilegální obchody.

Reforma, která chudé učinila ještě chudšími. V KLDR zavírají obchody i trhy - čtěte ZDE

Nezvyklá upřímnost: Premiér KLDR se občanům omluvil za měnovou reformu - čtěte ZDE

KLDR je černá díra na peníze, tvrdí OSN. Je bohatá a lidé stále hladoví - čtěte ZDE 

"I když se nepodařilo najít přímé důkazy, že by do události byla zapojena SUTL, pan Heneghan potvrdil, že BAT stále vede ostré diskuse se zmíněným distributorem. SUTL odmítla cokoliv komentovat. Problémem je, že podle platných právních předpisů se nedá odklon vyvezeného zboží původně určeného pro Severní Koreu přes několikero menších firem do ciziny označit za ilegální. Zatímco sice tabákové firmy považují změnu koncového trhu pro jejich zboží za neoprávněnou, v očích celních úřadů daných zemí nejsou tyto obchody nezákonné.

"Nebylo nám umožněno prozkoumat, jak to s nákladem vloni v srpnu proběhlo, protože nejsme schopni prokázat úřadům, že došlo k porušení singapurského práva," uvedla mluvčí společnosti BAT. Firmy zapojené do přesměrování nákladů zanechaly za sebou důkazy o obchodech, když komunikovaly v dubnu 2009 přes e-maily.

Singapurský obchodník s cigaretami, firma Compass, psala potenciálnímu kupci v Manile: "Potvrďte zájem do příštího týdne. Prázdné kontejnery začneme odesílat do přístavu Nampo... Kontaktujte laskavě vašeho kupce a dejte nám vědět, jestli budete chtít tyto nové NK 555 Blue," znělo v jednom z e-mailů psaných panem Leeem z Compass, prokazujícím přesměrování cigaret. Compass začal prodávat krabičky cigaret NK 555 hongkongské firmě na začátku roku 2009. E-maily a přepravní dokumenty dokazují, že cigarety byly nejprve převezeny do čínského přístavu Dalian, odkud putovaly do Singapuru a nakonec přistály ve vietnamském Haiphongu. Ačkoliv se další stopa ztrácí, lidé, kteří trasu nákladu sledovali, se domnívají, že byl pravděpodobně určen pro čínský trh. Faktury poslané firmou Compass hongkongskému obchodníkovi v únoru 2009 neodhalují zdroj cigaret ze Severní Koreje. Ale pan Lee vyvrátil pochybnosti o původu cigaret. "Cigarety jsou nyní v Severní Koreji a na cestě k nám už jsou vzorky," píše Lee potenciálnímu zájemci v Manile. "Věřím, že budeme mít pod kontrolou trh i zásoby cigaret co nejdříve," dodal Lee. Pan Lee nereagoval na telefonní, e-mailové ani faxové vzkazy redaktorů FT. "Jako obchodníci jednoduše získáme produkt - koupíme ho a prodáme. A kam to směřuje dál, kdo ví," řekl FT člen vedení Compassu, který se nepředstavil a stejně tak odmítl komentovat prodeje NK 555.


Tom Mitchell a Pan Kwan Yuk
Zpracovala Jana Baumruková

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru