Nemovitost jako investiční nástroj představuje dlouhodobě nejbezpečnější zhodnocení vložených prostředků. Platí to i v období útlumu realitního trhu, protože vždy lze nalézt lokality, kde se vyplatí investovat.

Návratnost investice do bytu zajistí jeho pronájem. Tržní nájemné loni, podle zjištění Institutu regionálních informací, klesalo pomaleji než ceny bytů. To vedlo k mírnému zvýšení míry průměrných ročních výnosů z nájmů na úroveň kolem pěti procent z ceny bytu. Stále je to však méně než osm procent v roce 2000.

To jsou ovšem celorepublikové průměry. Výše tržního nájemného se v krajích vyvíjí různě. Například v Plzeňském a Středočeském kraji loni nájemné kleslo o deset procent, zatímco v Jihomoravském a Ústeckém kraji o sedm procent během loňska vzrostlo.

Při vhodných nákupech bytů v lokalitách, kde je dostatečná poptávka po pronájmech, lze dosáhnout vyšší než pětiprocentní výnosnosti - v Olomouci až deset procent, v Ústí nad Labem více než 13 procent.

Uvádíme několik tipů, jak zhodnotit volné prostředky investicemi do bytů. Pokud je současná nebo očekávaná výnosnost vyšší než úroková míra hypotéky, vyplatí se pořídit si byt k pronajímání i na úvěr.
Poptávka po pronájmech je stálá především v univerzitních městech, kde se střídají noví studenti, a v Praze, kde hledají bydlení noví mimopražští pracovníci a cizinci.


Dlouhodobě porostou i ceny bytů. Zcela či částečně zaplacená investice se tak při prodeji kompletně vrátí.


Okraj Prahy

Malý byt do 30 m2

Ceny garsoniér a bytů 1+kk v lokalitách mimo centrum hlavního města se pohybují od 1,1 do 3,5 milionu korun. Tržní nájemné je v intervalu od 4 do 13 tisíc korun měsíčně. Průměrná návratnost investice je 22,5 roku, výnosnost 4,4?%. Zájem o pronájem mají studenti a mimopražští pracovníci. Ceny i pronájmy se příští rok mírně zvýší.

Velký byt 90 m2

Ceny čtyřpokojových bytů stojí na okraji Prahy sahají od 2,4 (na periferních sídlištích) až do 7 milionů korun. Tržní nájemné se zde pohybuje od 11 do 22 tisíc korun měsíčně. Průměrná návratnost investice je 23,7 roku, výnosnost 4,2?%. Větší byty si společně pronajímají studenti, podmínkou je dostupnost metra či autobusu.


Centrum Prahy

Malý byt do 40 m2

Menší byt v centru Prahy (Vinohrady, Karlín, Holešovice) lze pořídit za 1,5 až 5,2 milionu korun. Současné tržní nájemné se tu pohybuje od 5 do 18 tisíc korun měsíčně. Průměrná aktuální návratnost investice je 24,3 roku, výnosnost 4,1?%. Očekává se zvyšování nájemného kvůli růstu zájmu mimopražských pracovníků a cizinců.

Velký byt 90 m2

Ceny větších bytů v širším centru Prahy se pohybují v rozmezí od 4,5 do 8 milionů korun, tržní nájemné sahá od 11 do 65 tisíc korun. Průměrná návratnost investice je 13,7 roku, výnost činí 7,3?%. Ceny bytů i výše nájemného v této lokalitě porostou, protože zde není prostor pro nové stavby, počet bytů bude omezen.


Brno

Malý byt do 40 m2

Průměrné ceny menších bytů v Brně se pohybují od 700 tisíc do 2,3 milionu korun, měsíční tržní nájemné sahá od 4 do 15 tisíc korun. Průměrná návratnost investice je 13,2 roku, výnos 7,6?%. Ceny bytů zde již nyní rostou, díky zájmu studentů a krátkodobě i účastníků veletrhů lze nájemné zvyšovat.

Velký byt 90 m2

Ceny větších bytů ve starší zástavbě se pohybují od 1,55 do 6,3 milionu korun, průměrné tržní nájemné činí 8 až 37 tisíc korun. Průměrná návratnost investice je 14,5 roku, výnosnost 6,9 ?%. V termínech konání brněnských veletrhů, což prakticky zahrnuje období půl roku, se nájemné zvyšuje až trojnásobně. Ceny bytů mírně rostou již nyní.


Olomouc

Malý byt do 40 m2

Průměrné ceny menších bytů v širším centru Olomouce sahají od 450 tisíc po 1,56 milionu korun. Aktuální tržní nájemné za malý byt činí 4 až 13 tisíc korun měsíčně. Průměrná návratnost investice je 9,9 roku, výnos 10,1?%. O pronájmy bytů mají trvalý zájem vysokoškoláci, ceny bytů zde stále mírně klesají.


Ostrava

Malý byt do 40 m2

Menší byt v Ostravě lze nyní koupit za 329 tisíc až 2,28 milionu korun. Tržní nájemné za menší byty zde činí 3800 až 15 tisíc korun měsíčně. Průměrná návratnost investice je 11,6 roku, což znamená aktuální výnosnost 8,6?%. Nové byty se v Ostravě staví jen ojediněle, a proto se čeká, že ceny bytů zde začnou koncem roku vzrůstat.


Plzeň

Malý byt do 40 m2

V Plzni se průměrná cena menšího bytu pohybuje od 350 tisíc do 1,8 milionu korun. Tržní nájemné zde během loňska výrazně klesalo a nyní dosahuje 4 až 9 tisíc korun za menší byt měsíčně. Průměrná návratnost investice je 13,8 roku, výnos 7,2?%. S rozvojem průmyslových zón se čeká růst zájmu o krátkodobé pronájmy.


Ústí nad Labem

Malý byt do 40 m2

V Ústí nad Labem jsou ceny dlouhodobě nejnižší, menší byt nyní stojí od 240 do 900 tisíc korun. Tržní nájemné loni rostlo, nyní dosahuje 3500 až 9500 korun měsíčně. Průměrná návratnost investice je 7,3 roku, výnosnost 13,7 procenta. Očekává se, že i letos nájemné poroste a současně se zastaví pokles cen bytů.

Související