GRAF: Vývoj sazeb hypotečních úvěrů
 

Koupit byt na hypotéku je pro Čechy stále dostupnější. Malá poptávka po nemovitostech totiž tlačí dolů ceny bytů a klesat začaly vloni i sazby hypoték. Banky se navíc letos naplno pustily do boje o klienty a polevují v přísnějším hodnocení příjmu při žádostech o úvěr, které zavedly kvůli obavám z nesplácených úvěrů.

Lidem se stejným platem se tak rozšiřuje spektrum možných bytů ke koupi. Trend dostupnějších hypoték i klesajících cen bytů může podle odborníků pokračovat i v příštích měsících.U stejného bytu dnes dosáhnou zájemci na nižší měsíční splátku než před dvěma lety. Rozdíly se u běžných bytů šplhají až do několika tisíc korun za měsíc.

Třeba dvoupokojový panelákový byt v Praze Zbraslavi o rozloze 70 m2, který na začátku roku 2008 stál 2,8 milionu korun, se dnes prodává o pětinu levněji, za 2 165 000 korun. Kdyby si průměrný klient banky vzal hypotéku na 20 let na 70 procent hodnoty nemovitosti s pětiletou fixací, dosáhl by dnes na měsíční splátku zhruba 10 421 korun. To je o 3019 korun méně než před dvěma lety. Modelové porovnání vychází z údajů serveru hypoindex.cz a propočtů poradenské společnosti King Sturge.

Nezlevnily ale všechny hypotéky. Banky svádí boj především o klienty, kteří hradí část kupované nemovitosti sami a úrokovou sazbu zafixují alespoň na pět let. Znamenají pro ně větší jistotu, že úvěr bude dobře splácen. Smlouvou na delší období banka zabrání, aby jí klient odešel ke konkurenci. Proto jsou dnes až na výjimky pětileté fixace levnější než ty krátkodobé.

Stoprocentní hypotéky naopak zdražily, protože je banky považují za příliš rizikové. "Banky začaly během krize dělat větší rozdíly mezi klienty. Těm, které považují za bezpečné, dávají lepší sazby a větší objemy hypoték. U méně bonitních klientů volí konzervativní přístup," vysvětluje Tomáš Drábek, specialista UniCredit Bank.

Některé banky letos začaly zvyšovat limity na výpočet maximální možné hypotéky. Například Raiffeisenbank v polovině ledna začala znovu půjčovat až na 90 procent hodnoty nemovitosti, zatímco vloni omezila poskytování úvěrů jen do výše 85 procent zástavy. "Proces výpočtu bonity klienta a výše hypotéky upravovaly i další banky. Před krizí půjčovaly nestřídmě, pak nepřiměřeně zabrzdily a dnes se velmi pomalu vracejí na rozumnou úroveň," řekl Drábek. Lidé, kteří vloni na hypotéku nedosáhli, dnes tedy mají větší šanci nějaký byt získat. Pokud se jim nezměnil příjem, banky jsou jim ochotny půjčit víc peněz.

Analýza HN ukázala, jak se v tomto ohledu mezi sebou jednotlivé banky liší. Každá hodnotí riziko jinak. Zatímco například v Oberbank dostane modelový klient s příjmem 20 tisíc korun čistého na hypotéku ve výši 450 tisíc, ve Volksbank by získal skoro dva miliony."Každá banka počítá klientům jiné životní náklady a jinak se staví k riziku," vysvětluje Jiří Škrob z oddělení vývoje produktů Volksbank. Rozdíly mezi bankami ale podle něj krize neprohloubila, byly tu vždy.

 Podrobnější tabulky: Co nabízejí banky u hypoték

Na jak vysokou hypotéku dosáhnou Muž a Rodina - ZDE

O kolik rodina přepaltí banku - ZDE


Více v pondělní speciální příloze Hospodářských novin BYTY 2010