Ledy mezi Googlem a čínskou vládou netají ani s přicházejícím jarem. Naopak. Viceprezidentka světové internetové jedničky Nicole Wongová totiž oznámila, že její firma neustoupí od požadavku na zrušení cenzury čínského internetu, ani kdyby to mělo vést k opuštění trhu, kde se v internetovém vyhledávání protočí více než jedna miliarda dolarů ročně.

Podle britského deníku Financial Times má již Google připraven plán na zavření své čínské pobočky. V současné době firma řeší, jak se postarat o své zaměstnance a uchránit je před případnými represemi ze strany čínských úřadů.

Pravděpodobnost, že Google opravdu zruší svůj čínský vyhledávač, je nyní podle deníku 99,9 procenta. A to i přes to, že se ještě nedávno zdálo, že po dvouměsíční nejistotě dojde nakonec k dohodě. "Chceme spor vyřešit co nejdříve," komentoval minulý týden v Abú Zabí jednání nejvyššího vedení Googlu se zástupci čínské vlády šéf firmy Eric Schmidt. Váhání v Číně stojí totiž Google peníze. Firma například kvůli sporu odložila čínský start prodeje svého prvního mobilního telefonu Nexus One, který představila již během ledna.

Bez Googlu se obejdeme

Čína si však podmínky nenechá diktovat. Ministr průmyslu a informací Li I-čung v pátek uvedl, že Google musí dodržovat čínské zákony, jinak bude platit za následky svých činů. "Jestli odejdou, nebo ne, je na nich," řekl Li I-čung agenture AP a dodal, že se čínský internetový trh bude dále rozvíjet i bez Googlu. "Jestliže ale Google neodejde, přivítáme to, protože tím může náš trh dále růst," dodal I-čung.

Americký gigant si zakládá na své mantře "Don't be evil!" (Nebuďte zlí!) a snaží se být společensky odpovědnou společností. Když před čtyřmi lety vstoupil na čínský trh, podvolil se vládním požadavkům a zablokoval ve svém vyhledávání výsledky týkající se Tibetu, událostí na náměstí Nebeského klidu v roce 1989 a porušování lidských práv, výrazně upadla jeho pověst mezi internetovou komunitou.

Velký trh, velká výzva

Google ale není v Číně (stejně jako v Česku) jedničkou na trhu. Tamní trh ovládá s více než šedesátiprocentním podílem na vyhledávání domácí technologický obr Baidu. Google je se zhruba 30 procenty na druhém místě. Podle kritiků tak mohou být za plány Googlu na opuštění Číny i ryze ekonomické důvody. To ale Google vždy popíral.

Média a internet jsou v Číně pod větším tlakem než výrobní firmy. Například mediální magnát Ruppert Murdoch ve své šanghajské televizi raději ani nevysílá zpravodajství. Na cenzuru výměnou za příjmy z podnikání na místním webu přistoupili všichni velcí hráči - kromě Googlu například také Microsoft nebo Yahoo!.

Všechny zahraniční společnosti, které chtějí v Číně podnikat, vědí, do čeho jdou. Záleží jen na nich, zda dají přednost morálce nebo se přes ni přenesou a cenzuru vezmou jako nutnou daň za potenciální zisky.

Nespokojení akcionáři

Případný odchod z Číny se ale vůbec nelíbí akcionářům Googlu. Banka JP Morgan totiž jeho letošní tržby v Číně odhaduje na 600 milionů dolarů a na jeho uživatele už si brousí zuby Microsoft. Ten vyhlásil expanzi na 350milionovém čínském internetovém trhu včetně vyhledávání jako absolutní prioritu pro letošní rok.

Google přišel v polovině ledna s hrozbou zrušení cenzury nebo odchodu z Číny po hackerském útoku na e-mailové účty čínských aktivistů za lidská práva. Podle vyšetřování Googlu stáli za útokem čínští hackeři, podporování patrně místní vládou. Ti kromě přístupových údajů do služby Gmail napadli více než 30 technologických, finančních i průmyslových firem z USA.


Čína a Google

350 milionů uživatelů
má v současné době čínský internet.

1,05 miliardy dolarů ročně
Na tolik se odhaduje objem peněz v čínském internetovém vyhledávání.

600 milionu dolarů
Na tolik odhaduje JP Morgan letošní tržby Googlu v Číně.

60,9% čínského trhu
ovládá nejrozšířenější vyhledávač Baidu. Google je se zhruba 30 % na druhém místě.

Společnost Google

založena: 1998
počet zaměstnanců: 19 665
tržby za 3. čtvrtletí 2009: 5,94 miliardy dolarů
zisk za 3. čtvrtletí 2009: 1,64 miliardy dolarů
vstup na čínský trh: 2006

Více informací o sporu Googlu s Čínou na digiweb.ihned.cz

Související