Jíří Paroubek narazil u vlastních lidí. Šéf ČSSD chtěl prosadit jako lídra kandidátky pro sněmovní volby v Plzeňském kraji současného šéfa diplomacie Jana Kohouta. "Krajský výbor kandidátku do sněmovních voleb nezměnil," řekl ale krajský předseda a poslanec Václav Votava, který tak zůstává lídrem.

Votava dotčeně reagoval i před několika dny. "V tuto chvíli platí stále kandidátka, která byla schválena pro předčasné parlamentní volby už loni," řekl tehdy Votava, který se ke Kohoutovi nechtěl vyjadřovat. "Kdyby jakékoliv změny nastaly, musel by je schválit krajský výkonný výbor," zdůraznil poslanec. Plzeňská buňka ČSSD nicméně jednala o možné kandidatuře Kohouta do Senátu, volby do horní komory se zde uskuteční na podzim.

"Já beru na vědomí nějaké rozhodnutí krajského výkonného výboru, že nechávají beze změny kandidátku a že samozřejmě si ponesou odpovědnost za vývoj volebního výsledku," reagoval na zprávy z kraje Paroubek. První místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka nakonec řekl, že strana už ve sněmovních volbách s Kohoutem nepočítá.

Šéf sociálních demokratů soudil, že by bylo dobré některé krajské kandidátky posílit. Připustil také, že v krajských organizacích ČSSD si myslí opak. Paroubek se ale nedomnívá, že je třeba se "nějak znepokojovat".

Pražské vedení podle informací z Lidového domu uvažovalo také o Kohoutovi jako o volebním lídrovi Královéhradeckého kraje, kde je v čele kandidátky poslankyně a předsedkyně krajské organizace ČSSD Hana Orgoníková. Krajský výbor tam ale před časem podle Orgoníkové přijal usnesení, že může být na kandidátce jen ten, kdo v kraji pracoval celé minulé volební období, což se na Kohouta nevztahuje.

Předsednictvo strany, které má pravomoc kandidátky měnit, právě jejich definitivní podobu schvaluje. Zajímavé je zařazení jihomoravského hejtmana Michala Haška na 11. místo tamní kandidátky. Takového počtu poslanců v Jihomoravském kraji ještě ČSSD nedosáhla. Je ale pravděpodobné, že Hašek bude zvolen díky preferenčním hlasům voličů.

Pecina kandiduje za ČSSD do voleb, premiér ho bude sledovat - čtěte ZDE

Už ve čtvrtek krajský výbor pražské ČSSD rozhodl, že na svou kandidátku do sněmovních voleb zařadí ministra vnitra úřednické vlády Martina Pecinu. Z neoficiálních zdrojů vyplývá, že na druhé místo se posune dosavadní lídr a předseda pražské organizace Petr Hulinský. Naopak předsedkyni Demokratické strany zelených Olgu Zubovou pražský krajský výbor vyřadil z kandidátky.

Proti Pecinově nominaci se ostře ohradila ODS. Předseda Mirek Topolánek vyzval Pecinu, ať rezignuje na post ministra, pokud vstoupí na kandidátku. "Měl by okamžitě podat demisi. Nikdo nestojí o rudého komisaře na vnitru před volbami. Cokoli od této chvíle udělá a řekne, je součástí kampaně," vzkázal Topolánek.

Dvě nejsilnější strany se údajně při sestavování úřednického kabinetu dohodly, že žádný z jeho členů nebude ve volbách kandidovat. Topolánek dodal, že nemá nástroje k Pecinově odvolání.

"Budu zařazen jako nestraník, já jsem asi po úřednické vládě Josefa Tošovského prvním ministrem vnitra, který je nestraníkem. Dosud nikomu nevadilo, že jsou ministři vnitra straničtí, tak nevím, proč by to mělo vadit teď," komentoval požadavek Pecina s tím, že funkce ministra je politická, proto nevede policii ani bezpečnostní služby.

Pecina tak odstoupit nehodlá. O žádné smlouvě mezi stranami prý neví. Pokud ji Topolánek předloží, pak Pecina svou kandidaturu stáhne.