Bavorská policie nehodlá změnit způsob ani množství silničních kontrol v pohraničí. Na jejich údajnou nepřiměřenost si stěžovala již více než stovka českých řidičů. Bavorsko je s výsledky těchto takzvaných závojových pátrání spokojeno. Spolkové ministerstvo vnitra ve čtvrtek rázně odmítlo obvinění německých policistů z šikany Čechů, jak se dříve vyjádřil šéf ODS Mirek Topolánek.

O možném zmírnění namátkových kontrol mluvil tento týden v Praze bývalý bavorský premiér Günther Beckstein. Bavorské orgány udělaly krok k odstranění nejasností ohledně prohlídek rozdáváním trojjazyčného letáku kontrolovaným osobám.

"Myslím, že je to dobré opatření, jak vnést transparentnost do těchto kontrol," poznamenal mluvčí, podle něhož je hlavní problém v tom, že Češi neznají kontroly policistů v civilu a jsou "iritováni", když je kontrolují policisté v civilních autech.

Čechům vadí především osobní prohlídky

České ministerstvo vnitra zaznamenalo od ledna 2008 přes 110 stížností na německou policii a 25 na rakouskou. Lidé si stěžují na důkladné prohlídky, k nimž patří i kontrola osobních věcí včetně osobní prohlídky. Někteří museli dokonce na místě odevzdat vzorek moči.

Německé i bavorské úřady už dříve tvrzení o nepřiměřenosti kontrol popíraly. Šéfové diplomacií Česka a Německa Jan Kohout a Guido Westerwelle se při nedávném jednání shodli, že tyto kontroly sice neodporují schengenské dohodě, některé případy jsou ale v rozporu s jejím duchem. Westerwelle slíbil, že se jimi bude německá vláda zabývat. Topolánek je naopak označil za šikanu Čechů a žádal od Berlína nebo Mnichova omluvu.

"Tato opatření jsou v souladu se Schengenem a dějí se striktně podle zadání schengenského hraničního kodexu," zdůraznilo ministerstvo.

Topolánek: Jde o zachování důstojnosti

Topolánek ve čtvrtek novinářům v Ostravě řekl, že v případě kontrol se jednalo především o jejich formu. "Není možné, aby vnitrostátní kontroly byly horší než kontroly na hranicích. To v žádném případě neomezuje právo bavorské policie..., aby naplňovala literu schengenské dohody, ale musí to být důstojně, musí to být oprávněné a musí to být tak, aby prostě forma nebyla nad obsahem," uvedl Topolánek.

Dodal, že právo bavorské policie na kontroly nezpochybňuje a nejde mu ani o jejich četnost. Jde mu však o to, aby Češi nebyli šikanováni a nesmyslnými požadavky nebyla snižována jejich důstojnost.

Stížnosti na postup německých policistů se datují od vstupu ČR do schengenského prostoru bez hraničních kontrol 21. prosince 2007. Kontroly přímo na hraniční čáře nahradily podle dohod mezi ČR a Německem namátkově prováděné prohlídky do hloubi 30 kilometrů od hranic.