Masožravého vačnatce, který se vyskytuje pouze v Tasmánii, ohrožuje zvláštní nemoc podobná rakovině. Počet čertů kvůli tomuto onemocnění za necelých deset let klesl ze 150 tisíc kusů na polovinu.

Populace živočichů v severozápadní Tasmánii je však podle vědců zatím proti infekční rakovině, která zasahuje tlamu, imunní.

"Myslíme si, že tito ďáblové mohou rakovinné buňky rozpoznávat jako cizí a vybudovat si proti nim imunitní reakci," řekla podle agentury AP vedoucí výzkumníků Kathy Belovová. "Myslíme si, že v divočině může přežít více jedinců, než jsme si původně mysleli."

Nádorové onemocnění, které čerty postihuje, se nejprve projevuje jako malé ranky a otoky kolem tlamy. Z nich se poté velmi rychle vyvinou rakovinné výrůstky a po několika měsících nemocné zvíře hyne, často hlady.


Ďábel medvědovitý - živočich velikosti zhruba malého psa s černým kožichem, který vydává děsivé skřeky a je nechvalně proslulý svou prchlivostí - původně obýval celou australskou pevninu, jak dokazují nalezené fosilie. V současnosti ale žije jen na Tasmánii, ostrově ležícím jihovýchodně od Austrálie. Australská vláda ho zařadila mezi ohrožené druhy.