Dělnická strana (DS) v pondělí 15. března udělá poslední avizovaný krok, jak zabránit svému rozpuštění. Její předseda Tomáš Vandas podá podle informací České televize příští týden stížnost k Ústavnímu soudu. Do chvíle než rozhodne není možné politickou stranu rozpustit. 

Podle právníka DS Petra Prchala, který na stížnosti pracuje, nebyly splněny podmínky pro rozpuštění strany. Kdyby prý předložené důkazy byly relevantní, stačí podle něj na pozastavení činnosti DS, ale ne na její rozpuštění, uvedla ČT. Strana chce u soudu napadnout především údajná procesní pochybení, kterých se prý Nejvyšší správní soud (NSS) dopustil při hodnocení důkazů.

Dělnická strana byla na návrh vlády rozpuštěna v polovině února. "Vedení Dělnické strany s tímto verdiktem zásadně nesouhlasí a využije svého práva odvolání k Ústavnímu soudu," stojí na webových stránkách strany.

Podle oslovených expertů není zřejmé, zda může Vandas se stížností uspět. "Těžko říct, jestli jde o neprůstřelný verdikt. Nejvyšší správní soud sice nastavil určitá kritéria, Ústavní soud ale na ně může mít jiný názor. Ono vlastně nejde ani o ta samotná kritéria, ale o jejich posouzení," říká děkan pražské právnické fakulty a odborník na ústavu Aleš Gerloch.  

Členové DS oznámili, že se květnových sněmovních voleb zúčastní pod hlavičkou nově vzniklé Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS), kam se již přeregistrovávají členové rozpuštěné krajně pravicové strany. Její členská základna podle Vandase čítala zhruba tisícovku členů.

 Nejvyšší správní soud 17. února vyhověl v pořadí druhému návrhu vlády. Soudci uvedli, že našli v programu, idejích a symbolech DS xenofobní a šovinistické prvky, rasistický podtext a návaznost na nacionální socialismus, ideologii Adolfa Hitlera. Dělnická strana chce kvůli verdiktu soudu podat ústavní stížnost.