Nigerijská policie hodlá v souvislosti s masakry poblíž města Jos v centrální Nigerii obvinit 49 lidí, celkový počet obětí přitom upřesnila na 109. Oznámil to ve středu server BBC. Dřívější odhady uváděly až 500 mrtvých. Útoky odsoudili čelní představitelé mezinárodních institucí, ve středu se proti nim vyslovil i papež Benedikt XVI.

K násilnostem došlo v noci ze soboty na neděli, kdy stovky muslimských pastevců zaútočily na tři křesťanské vesnice. Obyvatelé vesnic byli nejdříve vyhnáni ze svých domovů a poté posekáni mačetami. Mezi oběťmi bylo také mnoho žen a dětí. Podle vyšetřovatelů šlo zřejmě o odvetu za lednové násilí, při kterém zemřelo více než 300 lidí, převážně muslimů.

Podle Červeného kříže kvůli náboženským střetům opustilo své domovy více než 8000 lidí.

Policie v souvislosti s násilím zatkla 200 podezřelých. V oblasti nyní hlídkují policejní a vojenské jednotky. Nigerijský viceprezident Goodluck Jonathan, který se dočasně ujal funkce hlavy státu po dobu rekonvalescence prezidenta Umara Yar'Aduy, nařídil již v neděli pohotovost všech místních bezpečnostních složek. Vláda byla ale kritizována, že se jí nepodařilo střetům předejít.

K odhalení příčin konfliktu a k postavení útočníků před soud vyzývali například vysoká komisařka Rady OSN pro lidská práva Navi Pillayová, americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová a generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Ve středu se k nim připojil také papež Benedikt XVI., který násilnosti označil za "děsivé".

Kromě nedávných střetů se Nigérie v současné době potýká také s vládní krizí způsobenou špatným zdravotním stavem prezidenta Yar'Aduy. Před prezidentskou vilou ve středu protestovaly tisíce lidí, kteří požadovali Yar'Aduovo odstoupení a předání úřadu Jonathanovi. Politická nejistota v Nigerii, která patří k předním africkým vývozcům ropy, zneklidňuje také zahraniční investory.