Plán Izraele na další výstavbu ve východním Jeruzalému ohrožuje ještě nezahájené nepřímé izraelsko-palestinské mírové rozhovory. Při středečním setkání s americkým viceprezidentem Joem Bidenem to v Ramalláhu řekl předseda vlády na západním břehu Jordánu Salám Fajad. Biden pak na tiskové konferenci s předsedou palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem řekl, že tento plán podrývá mírový proces.

Spojeným státům se teprve nedávno podařilo přimět Izrael a Palestince, aby za prostřednictví Washingtonu obnovili mírová jednání. Palestinské vedení odmítá přímý kontakt, protože Izrael nezastavil budování židovských osad. Dočasně je zastavena jenom nová výstavba, a to jenom na západním břehu Jordánu, ne ve východním Jeruzalému.

Špatné načasování zprávy

Izraelské ministerstvo vnitra plán na výstavbu 1600 nových bytů zveřejnilo v úterý, kdy Biden jednal v Jeruzalému. Někteří z izraelských ministrů se omluvili. Nikoli ale za obsah, ale za špatné načasování zprávy. Poradci premiéra Benjamina Netanjahua, s nímž Biden v úterý hovořil, řekli, že pro premiéra bylo oznámení ranou pod pás.

Ministerstvo vnitra vede ultranacionalistická strana Šas, která je členem Netanjahuovy pravicové koalice. Vůdce Šasu a ministr vnitra Eli Išaj se ve středu omluvil. Vysvětlil to tím, že zvláštní výbor jeho úřadu vydává povolení pro plánované stavby rutinně každý týden a neinformuje předem ani ministra. Řekl, že před několika dny bylo povoleno přes 100 bytů v osadě Bejtar Elit, což je mnohem problematičtější rozhodnutí než to ve východním Jeruzalému. V Bejtar Elitu jde totiž o nové byty, což spadá do desetiměsíčního moratoria. Ministerstvo povolení odůvodnilo tím, že bez stavby těchto bytů budou logisticky ohroženy už započaté stavby.

Liga arabských států (LAS) na středeční večer svolala do Káhiry mimořádnou schůzi, na níž má být zformulována jednotná reakce na krok Izraele. "Je to urážka, jakou nemůže přijmout žádný Arab. Izrael pohrdá celým světem, Palestinci i prostředníky," řekl generální tajemník LAS Amr Músá. Abbás chce, aby Izrael plán na výstavbu zrušil.

Palestinci chtějí na západním břehu, v pásmu Gazy a východním Jeruzalému vlastní stát bez přítomnosti osadníků. Na západním břehu a ve východním Jeruzalému jich žije půl milionu. Izrael považuje celý Jeruzalém za své hlavní město a nehodlá se o něj dělit. O osadách na západním břehu chce vyjednávat, ale všechny zrušit nechce.