Bez práce je v Česku přesně 583 135 lidí a sehnat místo je čím dál těžší. Nejvíc současná situace dopadá na absolventy. Celkem jich práci marně shání 35 484, což je o 9133 více než loni. Každý třetí člověk, který opustí školu, je bez práce.

"Životopis jsem poslal už do pětadvaceti firem. Většinou mě ani nepozvali na pohovor. Chtějí dva až tři roky praxe, a to nemám," říká jedenadvacetiletý grafik Jakub Rosenberger. Doba, kdy studenti nemuseli při škole pracovat, je pryč. "Místa, kde není požadována praxe, jsou nabízena málo. Firmy si mohou více vybírat, proto volí kandidáty se zkušenostmi," potvrzuje Milan Novák z personální agentury Grafton. Ještě před začátkem krize nabízela tato agentura 3600 volných pracovních míst. Nyní jich má devatenáct set.

Absolventi, kteří práci seženou, pak nastupují za mnohem méně než předloni. "V IT si absolvent bez praxe mohl ještě v roce 2008 vybírat z deseti nabídek a plat mu začínal na 35 tisících. Dnes je rád, že sežene práci za 25 tisíc," říká Aleš Křížek z personální společnosti Robert Half International. Dodává však, že i dnes je poptávka po absolventech lékařských či právnických fakult.

Nezaměstnaných absolventů v budoucnu nejspíš přibude. "Dá se očekávat, že v červnu, případně v září, přibudou na trh práce další, " říká analytik ČSOB Petr Dufek.

Na špatnou situaci v zaměstnávání mladých Čechů upozornil nedávno i Eurostat. Podle něj bylo v prosinci 2009 bez práce 21,1 % mladých Čechů do 25 let, zatímco o rok dříve to bylo 11,4 %. Například v Nizozemsku je to jen 7,6 procenta a v Dánsku 12,7 procenta. Naopak nejhůř jsou na tom mladí Španělé, kde je míra nezaměstnanosti lidí do 25 let téměř 45 procent.