Důkladnost sledování, občasná zarážející banalita záznamů vystupují jako nejnápadnější rysy fungování tajné policie v komunisty ovládané části Německa. Tvoří zároveň obsah takřka čtyřsetstránkové knihy, kterou sestavil novinář Kai Schlüter ze zachovaných spisů, které vedla Stasi na německého spisovatele Güntera Grasse od srpna 1961 až do roku 1989 a z jeho komentářů k nim.

Na Grasse se komunistická tajná policie zaměřila jen několik dní po stavbě berlínské zdi, protože kvůli ní protestoval u předsedkyně svazu východoněmeckých spisovatelů Anny Seghersové a ve svém dopise přirovnal komunistického vůdce Waltera Ulbrichta k veliteli koncentračního tábora. "Založeno kvůli provokaci", tak znělo tehdejší zdůvodnění vzniku prvního úředního spisu.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.