Obyvatelé Řecka jsou rozděleni v názoru na to, zda nová úsporná opatření, která vláda přijala tento týden, zemi skutečně pomohou. A také v ochotě je přijmout.

Ukázaly to výsledky průzkumu, který provedla společnost Kapa Research a dnes zveřejnil řecký list To Vima. Výsledky ukazují, že úsporná opatření mají podporu 46,6 procenta respondentů, naopak proti jich je 47,9 procenta. Průzkumu se zúčastnilo 1044 lidí.

Škrty za 5 miliard euro

Řecko tento týden pod tlakem Evropské unie a finančních trhů přijalo nová úsporná opatření v objemu 4,8 miliardy eur (asi 123,7 miliardy korun), v jejichž rámci vláda sníží mzdy zaměstnancům státní správy, zmrazí důchody a zvýší daně. Cílem je dostat pod kontrolu veřejné finance, kde má Řecko neúměrně vysoký deficit.

Nový průzkum ukazuje, že vláda ztrácí pro své záměry podporu veřejnosti. Podobný průzkum se konal i na konci února, tehdy ještě nebylo rozhodnuto, že Řecko zavede dodatečná úsporná opatření. V té době se ještě více než polovina obyvatel domnívala, že vláda krizi řeší efektivně.

Řečtí představitelé se snaží přesvědčit zástupce ostatních zemí eurozóny, že navržená úsporná opatření jsou dostatečná na to, aby se Řecko s krizí vypořádalo.

Snižte příjmy politiků, ne mně

Podle nového průzkumu se většině Řeků nelíbí ta opatření, která se jich přímo dotknou. Je to hlavně zvýšení daně z přidané hodnoty až o dva procentní body, zmíněné zmrazení penzí, ale i 30procentní snížení prémií, které dostávají zaměstnanci státní správy před Velikonocemi, Vánocemi a dovolenou.

Na druhou stranu ale devět z deseti respondentů rozhodně podporuje snížení platů pro vysoké vládní činitele a zástupce místních úřadů.

Nespokojenost s dalším utahováním opasků v Řecku v minulých dnech vyvrcholila vlnou stávek, které ochromily fungování celé země.