Každý je jiný, ve světě se jich však prodalo přibližně stejně. Jeden sází na klasickou klávesnici, druhý zbláznil svět do dotykových displejů. Jeden je doménou byznysu, kdežto druhý sází na styl, ale proniká i do světa velkých peněz. Zatím ale okouzluje většinou manažery z reklamní a komunikační branže.

Na počty prodaných telefonů jsou na tom oba soupeři stejně. Z jejich skladů zatím zmizelo shodně kolem sedmdesáti milionů kusů. Tím ale veškerá podobnost končí. Oba výrobci, Apple i Research in Motion, razí úplně jinou filozofii ovládání mobilu. Kanaďané na rozdíl od Applu nepodlehli módnímu lákadlu dotykového displeje a stále zůstávají u tradiční plnohodnotné klávesnice. Vzhledem k tomu, že cílí hlavně na firemní klientelu, snaží se pracovat i na zabezpečení.

"Telefony BlackBerry mají vestavěnu řadu důležitých firemních funkcí, které je nutné do iPhonu doinstalovávat, nebo je jednoduše nelze získat vůbec. Navíc operátoři už poskytují kompletní řešení firemní komunikace přes BlackBerry. Všechny modely jdou na dálku jednoduše vymazat a deaktivovat, takže ztráta telefonu nemusí znamenat vyzrazení důležitých dat," říká odborník na mobilní telefony Luděk Vokáč ze serveru Mobil.cz. BlackBerry je nastaven pro použití v terénu a k tomu je uzpůsobena i jeho spotřeba. Model 900 Bold vydrží například na jedno nabití 4 dny. iPhone při stejném používání musíte dobít už po jednom dnu.

Apple v těchto oblastech mírně ztrácí. Ale už do poslední verze iPhone 3GS nainstaloval aplikaci MobileMe, která umožňuje najít ztracený telefon nebo na dálku vymazat jeho obsah. Stále ale postrádá praktické funkce, jako třeba posílání vizitek.

"iPhone není rychlý pracovní mobil, ale dokonale vás zabaví," říkal v první videorecenzi telefonu pro iHned.cz už v roce 2008 poradce premiéra Vladimír Mlynář. Apple totiž díky svému zacílení vede především v množství aplikací. V obchodě AppStore je jich k dispozici už více než 140 tisíc.

iPhone boduje i multimediální výbavou. Apple zhodnotil své zkušenosti s mp3 a videopřehrávači iPod a na velkém displeji lze už bez problémů sledovat i celé filmy. Revoluční je i jeho ovládání, které stojí za masovým rozšířením telefonu a do jisté míry i dalším posílením vizionářského kultu Steva Jobse. Pro praktický byznys a rychlé psaní
e-mailů to ale není.

Je těžké rozhodnout, který z telefonů je lepší. Záleží na úhlu pohledu. Nerozhodně původně vyšlo i srovnání časopisu Wired, předního světového IT magazínu. Nakonec však zvítězil iPhone. "Koneckonců, jsme geeci, kteří milují technické vychytávky. A iPhone je telefon, který každý z nás musí mít," vysvětlil Curtis Silver z časopisu Wired.

JABLKO A OSTRUŽINA

Apple a BlackBerry - každý boduje po svém. Ať už dotykovým displejem nebo klasickou klávesnicí.

FOTO: REUTERS

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru