Největším lákadlem českého pavilonu na celosvětové výstavě Expo 2010 v čínské Šanghaji má být 85 centimetrů vysoká slza odlitá z tuny zlata. Ministrovi financí se ale záměr na půjčení takového množství drahého kovu z depozitu České národní banky (ČNB) nezamlouvá.

"Nejsme tomu příliš nakloněni," uvedl na dotaz ČTK mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. 

Celou záležitostí se na pondělní schůzi zabývala vláda, rozhodnutí o týden odložila. "Není to samozřejmě bez rizik. Ta musí vláda posoudit. Jsou tam z jejich strany nějaké záruky, ale jsou tam problémy a otázky kolem pojištění," uvedl na začátku tohoto týdne premiér Jan Fischer. Návrh kabinetu předložil ministr zahraničních věcí Jan Kohout.

Podle generálního komisaře výstavy Pavla Stehlíka nemusí vláda záměr schválit. Nikdo se prý pod zápůjčku nechce "podepsat". "Máme s autorem připravený samozřejmě i plán B, ale do pondělního rozhodnutí vlády je předčasné o něm mluvit," uvedl v pátek mluvčí kanceláře komisaře pro EXPO.

Zlatou slzu si nekoupíte

Unikátní umělecké dílo vysoké až 85 centimetrů vytvoří Čechoargentinec Federico Díaz. Proč právě ve tvaru slzy? "Je to jedna z posledních věcí, s kterou se ještě v moderní společnosti neobchoduje," vysvětlil serveru iDnes.cz Stehlík.

Zlato od státu si chce půjčit pro exponát nazvaný Czeknowlogy, který umožní převádět lidské emoce do podoby tvarů, barev, zvuků nebo vůní. Kancelář připravující českou účast na světové výstavě plánuje, že návštěvníci si v modulu sednou na senzorické křeslo, které zaznamená jejich pocity při pohledu na obří kapku z ryzího zlata.

"Technika snímání emocí se určitým způsobem užívá i na detektoru lži," řekl již dříve Stehlík. "(Umělec) Federico Díaz ale vymyslel způsob, jak emoce přeměnit na tvary nebo vůně," doplnil. Každý pětistý návštěvník českého pavilonu tak dostane příležitost nechat si podle vlastních pocitů při pohledu na zlatou kapku namíchat osobní vůni. Tu podle Stehlíka dostane ve flakonu ve tvaru kapky.

Zlaté cihly by podle záměrů přípravné kanceláře do Číny půjčila Česká národní banka, po skončení světové výstavy by bylo vráceno státu zpátky. Nyní ale tento postup není jistý. Právo v únoru napsalo, že Stehlík sjednával pro transfer zlata pojištění u britské společnosti Lloyds. "Jako nejstarší a největší svého druhu na světě pojistí vše - od tankeru až po nohy modelky. Musíme pokrýt všechna rizika včetně přesunů zlata. Víme, že nás pojištění bude stát několik milionů," řekl Stehlík.

Českou expozici tvoří 20 kubusů s uměleckými exponáty, přičemž Czeknowlogy má být jen její část. Vše má být uspořádáno do podoby symbolického města. Většina exponátů se snaží představit současné Česko, do minulosti jsou zaměřeny jen takzvané "české perly" jako Karlův most, lodní šroub nebo fiktivní génius Jára Cimrman.

Zvenčí český pavilon pokrývají hokejové puky, které vytvářejí půdorys pražského Starého Města. Světovou výstavu Expo 2010 v Šanghaji Číňané zahájí 1. května a už 17. května bude na výstavišti český národní den. Česká vláda na "ekonomickou a kulturní olympiádu národů" vyčlenila kolem půl miliardy korun.


Jak bude český pavilon vypadat? Podívejte se na fotogalerii