Hrobka královny Behenu se nachází nedaleko její pyramidy v pohřebišti v egyptské Sakkáře, asi 30 kilometrů jižně od Káhiry.

Hrobka i mumie královny byly zničeny, zachovaly však dvě vnitřní zdi s hieroglyfickými nápisy. Šlo o posvátná říkadla, o kterých staří Egypťané věřili, že ochrání královniny ostatky a budou ji doprovázet do říše mrtvých.

"Jsme nadšeni, texty jsou opravdu dobře zachovalé," řekl agentuře AP vedoucí výpravy Philippe Collombert.

Život královny podle archeologů doprovází tajemství. Není jasné, jestli byla manželkou Pepiho I. nebo Pepiho II., dvou faraonů šesté dynastie, která vládla přibližně v letech 2365 - 2180 před naším letopočtem.

Šestá dynastie, poznamenaná boji uvnitř královské rodiny a úpadkem centralizované moci, je považována za poslední dynastii Staré říše (2613 - 2494 před naším letopočtem). Po ní postihl Egypt hladomor a řada společenských otřesů.


Agentura Reuters uvedla, že archeologové v hrobce objevili také nepoškozený žulový sarkofág s vyrytými královninými tituly, o identitě manžela však prý nic neříká.

nl0065ty v hrobce egyptsk 006brl006fvny Behenu

Na snímku: část hrobky královny Behenu s dobře zachovalými religiózními texty

Nekropole na archeologické lokalitě Sakkára patří k nejdůležitějším pohřebištím starověkého Egypta. Nachází se na západním břehu Nilu na okraji libyjské náhorní plošiny na ploše přibližně sedm krát jeden a půl kilometru. V jejím středu leží pyramida panovníka Staré říše Džósera datovaná do doby 2720-2700 před naším letopočtem. Pětadvacet metrů dlouhá pyramida královny Behenu byla objevena v roce 2007.