Středeční večery teď bývají pro politické strany těžké. V tu dobu totiž každý týden běží Otázky Václava Moravce Speciál, kde vystupují jednotliví regionální lídři kandidátek. A protože to nejsou vždy ostřílení politici, některá vystoupení se nepovedou a strany teď narychlo organizují speciální mediální školení.

"Impulzem bylo vystoupení karlovarského lídra Miloše Patery. Neznal ani náš program a vedení to docela hodně naštvalo," řekl HN pod podmínkou anonymity dobře informovaný zdroj z ODS. Patera, který je mimochodem už osm let poslancem, totiž prohlásil, že by neměnil zákon o Nejvyšším kontrolním úřadu. Když moderátor namítl, že sama ODS předložila do sněmovny změnu dotyčného zákona, Patera jen řekl: "Jo? To si nejsem úplně jist." A spletl se. Navíc jde o jeden z klíčových bodů ODS v rámci boje proti korupci, kdy strana chce, aby NKÚ mohl kontrolovat hospodaření krajů a radnic.

Pravdou ale je, že strana pořádá mediální školení už dlouho pro ty, kteří kandidují od loňského léta. Patera ale školení dopředu údajně odmítal a nenastudoval si ani připravené materiály. Včera HN nezvedal telefon.

Není ale sám, kdo na školení pořádaná vedením nechodí.

"Byl jsem na jedné přípravě, kde jsme si nanečisto zkoušeli debatu. Je to ale především odpovědnost každého, jak se připraví, já třeba před debatou víc četl noviny a zajímal se o to, co se děje," popisoval přípravu poslanec Daniel Petruška, který včera v televizi reprezentoval pardubickou ODS. Mnohem důkladněji se připravuje severomoravský lídr Pavel Drobil, i když jeho debata přijde na řadu až později. "Účastním se různých školení už od léta loňského roku, a to u velmi renomovaných odborníků," říká.

Své zástupce ale školí i jiné strany. Sociální demokraté nabízejí kurzy i přípravu na vystoupení. Malé strany své kandidáty teprve školit budou. "My máme za čtrnáct dní víkendové soustředění, kde budeme lídry i další školit v programu i ve vystupování," říká mluvčí nové strany TOP 09 Jan Jakob. Podobné plány mají i lidovci, kteří také chystají víkendové školení. "Do včerejší debaty, kam se zástupce KDU-ČSL dostal, šel naštěstí zkušený politik Roman Línek, takže on to v pohodě zvládl bez pomoci," popisuje člen lidoveckého volebního štábu, ovšem pod podmínkou anonymity.

Česká televize má naplánovány debaty až do května, poslední bude duel z Moravskoslezského kraje.

Související