Největší české knihkupectví do velikosti tržeb, Neoluxor, brzy změní majitele. Firmu, která spolu se sesterským Neopalladiem utržila loni kolem jedné miliardy korun, převezme podle informací HN slovenská knihkupecká sít Panta Rhei.

"Předpokládám, že smlouvu podepíšeme během pár týdnů," řekl HN jeden ze společníků společnosti Neoluxor Jiří Jirásek, ale nechtěl potvrdit jméno nového majitele. "Je to velmi renomovaná knihkupecká společnost, jedna z největších na tamějším trhu," uvedl pouze Jirásek.

Společnost Panta Rhei drží na slovenském knižním trhu patnáctiprocentní podíl. Její doménou jsou obchodní centra. Celkem provozuje 19 prodejen, další otevře na konci března. Kromě pěti míst v Bratislavě tvoří její síť obchody v Žilině, Košicích či Trnavě.

Také šéf firmy Panta Rhei Vladimír Babečka nákup Neoluxoru nepotvrdil, ale ani nevyvrátil. "Nebudeme to zatím komentovat. Je to předčasné," řekl Babečka.

Podle slovenských odborníků, kteří tento trh sledují, ale chtěli zůstat v anonymitě, by nákup české firmy nejspíš zapadal do dosavadní strategie společnosti Panta Rhei, protože konkurenční podniky se soustřeďují spíš na klasické menší prodejny a dosud nedávaly ambice, že by chtěly expandovat do České republiky.

Čtyřiapadesátiletý Jirásek spolu s dalšími společníky - šedesátiletým Janem Kolátorem a pětašedesátiletým Michalem Suchánkem - se Neoluxor pokouší prodat už minimálně dva roky. "Většina z nás je už důchodového věku a myslíme si, že na prodej přišla vhodná doba," řekl HN Jirásek. Loni zkazila prodej globální ekonomická krize.

Společnost Neoluxor prodá ročně v některém ze sedmi pražských knihkupectví kolem tří milionů knih.

Trojice podnikatelů se zkušenostmi v knihkupecké branži se rozhodla založit soukromou síť obchodů s knihami už v roce 1991. O deset let později už vlastnili společnost Neoluxor, která má dnes více než tři sta zaměstnanců.

Podle Jana Kanzelsbergera, majitele konkurenční knihkupecké sítě Kanzelsberger, nepřinese převzetí firmy slovenským hráčem na trh velké změny. "Trh je přeplněný a jde jen o výměnu majitelů jednoho hráče," uvedl Kanzelsberger.

Související