Libye varovala před zhoršením vzájemných vztahů s USA, pokud se Washington neomluví za uštěpačný výrok mluvčího amerického ministerstva zahraničí o nedávné výzvě libyjského vůdce Muammara Kaddáfího ke svaté válce proti Švýcarsku. Informovala o tom libyjská státní tisková agentura JANA.

Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí minulý týden ve východolibyjském Benghází vyzval muslimy k džihádu, islámské svaté válce proti Švýcarsku. Mluvčí americké ministryně zahraničí Philip Crowley Kaddáfího výzvu v pátek přirovnal k jeho loňskému půl druhé hodiny trvajícímu proslovu v OSN.

"Přeneslo mě to zpět do září na jedno z těch památnějších zasedání Valného shromáždění OSN, které si vybavuji - létalo tam všude mnoho slov a mnoho papírů, ale nikoliv bezpodmínečně mnoho rozumného," řekl podle agentury Reuters Crowley na setkání s tiskem ve Washingtonu.

Tripolis požaduje za výrok omluvu. Pokud USA na tento požadavek neodpoví, bude to mít negativní dopad na politické a ekonomické vztahy mezi oběma zeměmi, uvedla libyjská agentura JANA.


Libye má jedny z největších prokázaných nalezišť ropy v Africe a v zemi investovaly americké ropné společnosti Exxon Mobil nebo Occidental. O rostoucích obchodních vztazích s USA také svědčila první oficiální obchodní návštěva za několik let, kterou USA podnikly minulý měsíc.

Libye je ve vleklém diplomatickém sporu se Švýcarskem, který v roce 2008 vyvolalo krátké zadržení Kaddáfího syna Hannibala v Ženevě kvůli podezření z týrání sloužících. Trestní stíhání bylo později zastaveno, Tripolis následně oznámil pozastavení dodávek ropy alpské republice a stáhl peníze se švýcarských bank. Informoval, že uvaluje úplné embargo na všechny hospodářské a obchodní vztahy se Švýcarskem kvůli jeho "protiislámské politice". V dovozu švýcarských léků, zdravotnického materiálu a elektroniky se Libye podle agentury AFP "rozhodla najít alternativu".

 

Související