Těžba ropy a zemního plynu v Rusku během února vystoupila na nový rekord, a země tak potvrdila pozici největšího světového producenta ropy. Denně těží více než deset milionů barelů, což je objem, jehož v současné době nedosahuje ani Saúdská Arábie. K růstu těžby přispěla středně velká ropná společnost Bašněfť, která zvýšila těžbu v oblasti západní Sibiře.

Rusko je nyní jedinou zemí, která těží více než deset milionů barelů ropy denně. Nad deseti miliony je přitom Rusko už šest měsíců po sobě. Růst těžby ropy spolu s růstem její ceny také pomohl ruské ekonomice zotavit se z dopadů doznívající světové hospodářské krize.

"Přesně před rokem Rusko získávalo z exportu ropy a plynu asi 375 milionů dolarů (denně). Dnes budou příjmy z vývozu dosahovat v průměru 650 milionů dolarů (asi 12,4 miliardy Kč)," podotkl hlavní analytik investiční banky UralSib Chris Weafer, jehož citovala agentura Reuters.

Záznamy ruského ministerstva energetiky ukazují, že těžba ropy v únoru činila v průměru 10,08 milionu barelů denně. To je další zvýšení proti lednu, kdy se v Rusku průměrně vytěžilo 10,04 milionu barelů za den. Naproti tomu v Saúdské Arábii, kde se do těžby nepočítá typ lehké ropy označovaný jako kondenzát, únorová produkce činila 8,22 milionu barelů denně. Saúdská Arábie je členem organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), která nyní kvůli tlaku na ceny záměrně těží méně ropy.

Zemního plynu se v únoru v Rusku vytěžilo 2,07 miliardy krychlových metrů, těžba tak druhým měsícem za sebou vystoupila na nový rekord. V lednu těžba dosahovala 2,06 miliardy metrů krychlových. Ke zlepšení zde přispěly hlavně nestátní těžební firmy, které se zvýšením těžby snažily pokrýt růst poptávky v zimním období.