Spotřebitelské ceny v eurozóně v únoru mírně zmírnily tempo svého růstu. Podle úterní předběžné zprávy Evropského statistického úřadu (Eurostat) meziročně vzrostly o 0,9 procenta. V lednu to bylo o jedno procento.

Analytici oslovení agenturou Reuters před zveřejněním předběžných dat v průměru očekávali, že inflace zůstane na jednoprocentní úrovni jako v lednu. Jejich odhady se pohybovaly od 0,7 do 1,4 procenta.

Každopádně i nadále tak inflace unijních zemí platících eurem zůstává pod dvouprocentním cílem, který stanovila Evropská centrální banka.

Růst cen v eurozóně se měří indexem spotřebitelských cen měnové unie (MUICP). Žádné bližší údaje ani data za jednotlivé země dnešní předběžná zpráva neposkytla. Podle Eurostatu bývá tento "rychlý odhad" velmi přesný a jen málokdy se od něj konečný výsledek liší o více než 0,1 procentního bodu.

Eurozónu tvoří 16 členských zemí Evropské unie. Jako poslední do ní letos v lednu vstoupilo Slovensko.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru