Zástupci domácího textilního průmyslu se i loni potýkali s poklesem tržeb spojeným s propouštěním. Například tržby největší oděvní firmy v Česku, prostějovského Oděvního podniku (OP), loni klesly o 42 procent na 1,13 miliardy korun. Propad tržeb hlásí i další velké firmy z oboru.

Společnost OP, která je od ledna v úpadku, snížila loňskou ztrátu na zhruba 363 milionů korun z 1,1 miliardy v roce 2008. Věřitelům OP, ve kterém pracuje zhruba 1500 lidí, dluží asi 1,6 miliardy korun. O řešení úpadku OP by měli rozhodnout věřitelé příští týden. Podnik již přistoupil k zeštíhlení své prodejní sítě, která je neefektivní.

Největší české textilní společnosti Juta ze Dvora Králové nad Labem loni kvůli hospodářské krizi klesly tržby o 16 procent na 3,5 miliardy korun. Zisk by jí měl podle předběžných odhadů klesnout asi o třetinu pod 200 milionů korun. Pro letošní rok Juta, zejména díky novým výrobkům, očekává nárůst obratu na 3,8 miliardy korun. Plánuje i zvýšení počtu zaměstnanců. ČTK to řekla ekonomická ředitelka firmy Marie Čermáková.

Společnost Pegas Nonwovens, která je druhým největším výrobcem netkaných textilií v Evropě, očekává za loňský rok pokles provozního zisku do pěti procent. Podrobnější předběžné výsledky za rok 2009 zveřejní firma v polovině března. "Rok 2009 považujeme na základě dosud známých výsledků hospodaření za úspěšný. Vliv ekonomické krize a rostoucí ceny vstupních surovin se Pegasu dařilo mírnit," řekla ČTK mluvčí společnosti Klára Klímová.

Pokles tržeb očekává i brněnský výrobce vlnařských přízí a tkanin Nová Mosilana. V roce 2008 činily 2,6 miliardy korun a čistý zisk 124 milionů korun. Přesto podíl zisku na tržbách bude vyšší než předloni a absolutní čísla se zřejmě přiblíží úrovni předkrizových let, řekl ČTK předseda představenstva společnosti Jiří Urban. Letos firma očekává mírný růst tržeb i zisku.

V protikladu s poklesem odvětví si vedla textilní společnost Veba z Broumova na Náchodsku. Loni díky dalšímu posílení prodejů na africkém trhu zvýšila tržby o 17 procent na rekordní dvě miliardy korun. Zisk firma podle neauditovaných výsledků více než zdvojnásobila na 109 milionů korun z předloňských 51 milionů korun. ČTK to řekl generální ředitel firmy Josef Novák.
Prodeje Veby táhne výroba takzvaného afrického bavlněného brokátu, zejména pro západoafrický trh. Právě díky rostoucí poptávce po brokátu se tržby Veby v posledních čtyřech letech téměř zdvojnásobily. Ještě v roce 2005 měl podnik obrat asi 1,1 miliardy korun. Na africkém trhu se Veba prosadila v konkurenci výrobců z Německa, Švýcarska a Rakouska.

Tržby celého textilního a oděvního průmyslu loni podle Asociace textilního, oděvního a kožedělného průmyslu v Česku klesly meziročně o bezmála 11 procent na 41 miliard korun, o pětinu se snížil počet zaměstnanců. Pokles je ale podle většiny textilek úměrný hloubce hospodářské krize a mnohé věří ve zlepšení situace už v letošním roce.