Raritou je zřejmě schematické vyobrazení některé z tehdejších hradních staveb z 10. až 11. století. Výzkumníci ho objevili na opuce v nejspodnější řadě kamenného zdiva hradby. "Je to první nález tohoto druhu v Praze," prozradila Jana Maříková-Kubková z Archeologického ústavu Akademie věd.

Letošní nečekané objevy byly odkryty v místnostech jižně od průjezdu z druhého na třetí nádvoří až při dokončování výzkumu. Archeologové přiznávají, že ještě nejsou schopni jednoznačně identifikovat význam rytiny. Podle Maříkové-Kubkové se dosud našly pouze rytiny lidí, zvířat či ptáků.

Doklady opevnění Pražského hradu z 9. století byly podle Maříkové-Kubkové objeveny už v první polovině minulého století v době stavby monolitu na třetím nádvoří. Tento prostor byl v 9. století kultovním centrem, uvedla.

V místnostech dále od průjezdu směrem k jihu archeologové při výzkumu nalézali pod podlahami už jen skalnaté podloží. Podle historických zpráv se původní terén v těchto místech zvedal, proto byl v 16. století, před výstavbou současných budov, zarovnán. Přitom byly všechny vrstvy s pozůstatky lidské činnosti odstraněny.

Záchranný výzkum se konal od letošního ledna v souvislosti se stavebními úpravami Informačního střediska v takzvaném Středním křídle Pražského hradu na ploše 60 metrů čtverečních. Současná budova Středního křídla byla vystavěna po obou stranách zděné románské hradby z 12. století, která chránila hrad z nejpřístupnější, západní strany.