Sněmovna ve čtvrtek dala šanci návrhu zákona o regulaci lobbingu, který předložily ČSSD, KSČM a Strana zelených. ODS se nepodařilo prosadit zamítnutí nebo další přepracování předlohy, kterou považuje za bezzubou, neproveditelnou a za pouhý předvolební tah.

Návrh přitom odmítla také vláda Jana Fischera. Tvůrci normy slíbili, že se s námitkami vypořádají při jejím projednávání ve výborech. Předlohu bude moci sněmovna schvalovat na dubnové schůzi, tedy ještě před sněmovními volbami.

Profesionální lobbisté by do budoucna měli být podle předlohy povinně registrováni v seznamu, který by vedlo ministerstvo vnitra. Veřejní funkcionáři by schůzky s nimi měli hlásit jednou za čtvrtletí tomuto ministerstvu, poslanci a senátoři pak svému mandátovému výboru. Stejně tak by měli hlásit své kontakty sami lobbisté.

Za porušení zákona má hrozit pokuta až jeden milion korun nebo až pětiletý zákaz činnosti. Za lobbistu navrhovaný zákon považuje osobu, která alespoň třikrát za čtvrtletí kontaktuje někoho z politiků či státních úředníků.

Vláda návrhu vytkla, že nedostatečně upravuje pravidla provádění lobbingu, a to včetně účinné kontroly dodržování zákonem stanovených pravidel. Také podle webu Parlamentní servis, který provozuje občanské sružení eStat.cz, zákon neřeší třeba ovlivňování dotačních řízení a veřejných zadávacích řízení.

"Předvolební výstřelek"

Kritici návrhu vytýkali, že nezabrání neregulovanému lobbingu a za lobbistický kontakt nepovažuje schůzky ve stranických centrálách. "Jinými slovy říkáte: Lobbisté, nechoďte za poslanci individuálně, přijďte si na příslušné sekretariáty stran, protože tam to lobbingem nebude," uvedla místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS), podle níž si předlohu napsali sami lobbisté a nepřináší kvalitativní změnu v porovnání s předlohou, kterou ČSSD dostala loni od sněmovny k přepracování.

Předlohu označila za zastírací manévr a "jednoznačný předvolební výstřelek". "Tento návrh zákona je projekcí naprostého pokrytectví," uvedl poslanec ODS Michal Doktor, podle něhož lobbisté mají už nyní přístup do sněmovny jako poslanečtí asistenti. Zatímco novináři byli z předsálí sněmovny vykázáni, o lobbisty "tady zakopáváme, kamkoli se člověk podívá", podotkl.

Předseda poslanců ČSSD Bohuslav Sobotka podotkl, že návrh má zavést pro asistenty poslanců a senátorů povinnost oznámit své vedlejší aktivity. Registraci schůzek s lobbisty pokládá za užitečnou i kvůli nynějším aférám. Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach obvinil ODS, "že se snaží jakoby vznešenými řečmi tady znovu zabránit tomu, aby jakákoli regulace lobbingu byla".

Předseda Strany zelených Ondřej Liška nesouhlasil s tím, že by norma byla bezzubá. Podle něj žádný zákon tajným schůzkám s lobbisty zabránit nemůže. Navrhovaná norma ale může zkvalitnit a zprůhlednit politickou práci, uvedl Liška. Argumentoval příklady ze zahraničí.

Lobbistické registry existují v USA, v Evropské unii zatím na dobrovolné bázi. Loni v červnu například spustila svůj registr Evropská komise. Ke konci loňského roku se do něj zapsalo něco přes 550 subjektů, ačkoliv v Bruselu se podle odhadů pohybuje až 20.000 lobbistů. Zájemci o zápis museli uvést, kdo jsou, o co usilují i o jaké obory se zajímají.