Slovensko hrálo již od začátku utkání s favorizovaným Švédskem vyrovnanou partii a chvílemi bylo dokonce lepší. Po bezbrankové první třetině se v druhém dějství strhla gólová přestřelka. Nejprve se v přesilovce trefil Gáborík, když brankář Lundqvist ztratil svou hokejku. O necelou minutu později se měnil stav podruhé, to zužitkoval skvělou individuální Zedníkovu akci obránce Sekera.

Hokejisté tří korunek však velmi rychle odpověděli. V rozmezí dvaceti vteřin se dvakrát blýskl veterán Forsberg. Nejprve vybídl ke skórování chytrou zadovkou Hörnqvista a poté natlačil jednoho z obránců do Zetterbergova nahozeného puku - 2:2. Do šaten šli však veselejší přeci jen naši sousedé. Pavol Demitra vymetl minutu před koncem třetiny pavučiny z Lundqvistovi branky a poslal svůj tým do vedení.

V závěrečné části se hrál vyrovnaný hokej. Slovenský tým šel do trháku brankou Kopeckého, na kterou znovu bleskově reagoval Alfredsson trefou zblízka. Závěrečný nápor Švédska již nic neznamenal a Slováci tak po výhře 4:3 slaví historický postup mezi nejlepší čtyři země na olympijském hokejovém turnaji. V semifinále narazí na domácí Kanadu, která postoupila přes Rusko výsledkem 7:3.

Švédsko - Slovensko 3:4 (0:0, 2:3, 1:1)

Branky a nahrávky: 34. Hörnqvist (Forsberg), 35. Zetterberg (Enström), 50. Alfredsson (Bäckström, Eriksson) - 28. Gáborík (Marián Hossa, Demitra), 29. Sekera (Zedník, Pálffy), 40. Demitra (Chára, Marián Hossa), 50. Kopecký (Marián Hossa, Demitra). Rozhodčí: Rönn (Fin.), McCreary - Morin (oba Kan.), Feola (USA). Vyloučení: 5:3. Využití: 0:2. Diváci: 17.493.