Vedení společnosti Kongresové centrum Praha (KCP), jehož jediným akcionářem je město Praha, rozjelo přípravy na výběr partnera, který by mu pomohl vyřešit jeho špatnou finační situaci a restrukturalizovat jeho obří dluh. Ten od roku 2000 nabobtnal až na částku přesahující dvě miliardy korun.

Minulý čtvrtek představenstvo společnosti odsouhlasilo, že tím, kdo přípravu a dohled nad  výběrovým řízením dostane na starost, bude právní kancelář Kříž a Bělina. HN to potvrdil generální ředitel KCP Michal Kárník. Podle něj by mohl být vítěz tendru známý v červnu a po dopracování všech právních náležitostí by transakce mohla být uzavřena už letos na podzim. Podmínkou ale je, že s ní budou souhlasit všichni věřitelé.

"Nyní budeme dávat dohromady podmínky výběrového řízení. Předpokládáme, že tendr na partnera pro Kongresové centrum Praha bude vyhlášený co nejdříve," řekl ve středu Kárník s tím, že tendr bude veřejný. Podle informací HN by to mohlo být v řádu týdnů.

Kromě toho již ve středu rada města odsouhlasila, že vloží do základního kapitálu společnosti KCP sto milionů korun, čímž pomůže uhradit dubnovou splátku obřího dluhu. Jinak by totiž hrozilo, že centrum skončí v úpadku. Schválení této injekce ještě podléhá souhlasu zastupitelstva, které se bude návrhem zabývat ve čtvrtek.

Rozprodej majetku? Možná ano, možná ne

Přestože se nyní mluví o tom, že KCP bude rozprodávat majetek, Kárník tvrdí, že jde jen o jednu z možných variant.

"Cílem tendru je, aby vítěz navrhl řešení situace. Nedovolím si odhadnout, jaké bude. Základní podmínkou, která bude obsahem výběrového řízení bude oddlužení společnosti KCP, zachování hlavní budovy v majetku města Prahy a souběžně zachování jejího současného hlavního účelu využití pro kongresy a kongresovou turistiku Nový partner by mohl také centrum provozovat," uvedl Kárník.

Nicméně město se podle všeho chce pokusit část majetku centra prodat. Jde zejména o sousedící hotel Holiday Inn, Business centrum a část pozemků v okolí samotného paláce, kde je možné stavět. "Není to ale pro náš provoz nutné," řekl Kárník.

Za vše by podle auditorů mohlo Kongresové centrum Praha získat více než miliardu korun. "To, co skutečně potřebujeme je najít partnera, který s námi bude spolupracovat a eventuálně dostaví další výstavní prostory pro nás a také obchody, restaurace a služby v okolí, aby prostranství v naší blízkosti více žilo. To by mohlo pak vzbudit větší zájem běžných lidí o akce v kongresovém centru," vysvětlil Kárník.

Obří dluh jako memento zasedání MMF

Kongresové centrum se zadlužilo kvůli přestavbě koncem 90. let, což souviselo se závazkem českého státu uspořádat zasedání mezinárodních finančních institucí v roce 2000 v Praze.

Rozsáhlá investice, vyvolaná přizpůsobením původních prostor požadavkům světových finančníků - zejména z hlediska bezpečnosti a pracovního zázemí, měla být původně financovaná rovným dílem ze tří zdrojů: ze státního rozpočtu, peněz ČNB a města Prahy. Stát i centrální banka svou účast na této investici později neschválily a financování zajistil pražský magistrát vydáním obligací v celkové výši 55 milionu eur a úvěry od bank za více než 900 miliónů korun.

Zbylý dluh v současné době dosahuje asi 2,2 miliardy korun. V dubnu má KCP zaplatit každoroční splátku kupónu obligací ve výši zhruba 85 milionů korun, na kterou jí i kvůli zhoršené situaci v kongresové turistice chybí hotovost. Na její úhradu má příslib ministerstva financí, kromě toho ale situaci nyní řeší akcionář centra, pražských magistrát.

Pražští radní v úterý doporučili , aby se tato splátka dluhu řešila navýšením základního jmění centra ve výši 100 miliónů korun.