Zdržovací taktika ODS, která v minulých několika týdnech blokovala jednání sněmovny, má první konkrétní výsledek: sociální demokraté se už smířili s tím, že se jim do voleb v žádném případě nepovede zvýšit daně lidem s příjmem nad 100 tisíc měsíčně.

Návrh ČSSD na zvýšení daní pořád ještě neprošel ve sněmovně ani prvním čtením a socialisté ho nezařadili ani na jednu ze tří mimořádných schůzí, které tento týden proběhnou. Poslanci o daních budou jednat nejdřív v březnu, a to je pozdě.

"Kvůli časovým lhůtám už se to nestihne. Náš návrh na progresivní zdanění ale na březnové schůzi určitě předložíme, aby bylo jasně vidět, co chceme po volbách prosazovat," řekl včera HN místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

15 zákonů pro Fischera

Úplně stejný problém jako plán ČSSD na zvýšení daní nejbohatším přitom mají i všechny ostatní poslanecké a vládní návrhy, které hlavně kvůli zdržovací taktice ODS nestihli poslanci na únorové schůzi projednat ani v prvním čtení.

K drtivé většině z nich se poslanci vrátí nejdřív v březnu a podruhé by o nich měli jednat až těsně před volbami v polovině května. Jenže v květnu už poslanci až na naprosto mimořádné výjimky projednávat zákony nebudou. "Poslední schůze sněmovny je naplánovaná na polovinu dubna," potvrzuje místopředseda sněmovny Jan Kasal (KDU-ČSL).

Už dnes je tak jisté, že do voleb už kvůli nedostatku času neprojde ani občanský zákoník, který měl například zvýšit odškodnění za chyby lékařů nebo zjednodušit dědění věcí, ale třeba ani komunistické návrhy na zrušení Ústavu pro studium totalitních režimů nebo plán KSČM, aby mohl Nejvyšší správní soud zbavit křesla poslanecké přeběhlíky.

Premiér Jan Fischer se včera se šéfy všech sněmovních stran domluvil, že poslanci 10. a 17. března aspoň na chvíli začnou po obstrukcích pracovat a umožní projednání 15 vládních návrhů.

Fischer by chtěl ještě do voleb prosadit například protikorupční balíček nebo snížení cen elektřiny ze slunečních elektráren. Jenže ani Fischer vůbec nemá jistotu, že do voleb všech 15 zákonů prosadí. "Pomůžeme zařadit vládní návrhy na program schůze, ale neslibujeme, že budeme pro všechny z nich hlasovat," varuje předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř. Jeho straně, která má ve sněmovně nejvíc hlasů, se třeba nelíbí vládní protikorupční balíček.

Zvýšení mateřské projde

ODS dnes naopak pravděpodobně umožní na mimořádné schůzi projednat vrácení mateřské na úroveň roku 2009. Což by znamenalo, že zvýšení mateřské projde. Má totiž ve sněmovně jasnou většinu. "K hlasování o mateřské pravděpodobně dojde. Pokud lidovci a zelení zvýšení mateřské podpoří, tak tomu nemůžeme účinně čelit. Budeme hlasovat proti, ale dá se očekávat, že to prohrajeme," připouští Tluchoř.

Prezident Václav Klaus sice včera vyzval poslance, aby už žádné důležité zákony do voleb neschvalovali, jenže ti ho asi neposlechnou. Už ve čtvrtek by měli jednat o zrušení poplatků ve zdravotnictví nebo o vyplacení 13. důchodu. I když ani to není jisté. ODS se totiž nelíbí, že ČSSD na stejnou schůzi zařadila jako první věc i hlasování o zavedení krajského referenda. ODS si myslí, že se na mimořádných schůzích o zákonech vrácených Senátem hlasovat nemůže. A proto je docela možné, že se občanští demokraté pokusí čtvrteční schůzi znovu zablokovat.


 

Důležité zákony, o které se hrálo a ještě bude hrát v předvolebním boji

Klíčové zákony, které chce do voleb prosadit Jan Fischer

- Protikorupční balíček
- Snížení cen elektřiny vyrobené ve slunečních elektrárnách
- Snížit DPH u zaměstnaneckých výhod
- Zmírnit podmínky na vyplácení sociálních dávek pro invalidy

Zákony, které už nemají šanci ve sněmovně projít

- Zvýšení daní nejbohatším
- Občanský zákoník
- Návrh na zrušení Ústavu pro studium totalitních režimů
- Zákon, který by umožnil Nejvyššímu správnímu soudu zbavit křesla přeběhlíky
- Zákon, který prodlužuje platnost dálničních kuponů
- Návrh na vznik Generální inspekce ozbrojených sborů, která by nezávisleji vyšetřovala zločiny policistů
- Zákon, který by krajům umožnil získat část daní z prodeje elektřiny
- Návrh, aby mohl fond rozvoje bydlení dávat lidem bez práce peníze na splácení úvěrůDOHODA
Zástupci stran slíbili včera Janu Fischerovi, že jejich poslanci budou 10. a 17. března projednávat vládní zákony.
FOTO: ČTK

Související