Téma
Speciál iHNed.cz
Titul snadno a rychle
Hrádela neuspěl se stížností kvůli volbě děkana

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost advokáta Karola Hrádely proti okolnostem loňské volby děkana Fakulty právnické Západočeské univerzity v Plzni (ZČU). Hrádela kandidoval neúspěšně. Stížností napadl rozhodnutí akademického senátu a jmenování svého protikandidáta, bývalého ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila.

Ústavní soud se podstatou Hrádelových námitek blíže nezabýval. Stížnost odmítl kvůli tomu, že advokát zatím nevyčerpal všechny ostatní možnosti obrany, což je podmínka pro podání stížnosti.

Více ZDE

Šéf akademického senátu plzeňských práv Daniel Telecký a pedagog katedry mezinárodního práva Oto Kunz si založili každý své odbory, aby se vyhnuli výpovědi. Informoval o tom server Týden.cz. Tím, že se oba učitelé postavili do čela dvou nově založených odborových organizací, jsou chráněni zákonem a nemohou přijít o své místo.

Výpovědi zejména lidem spjatým z minulým vedením, které udělovalo studentům tituly v podezřele krátké době, začal v uplynulých týdnech rozdávat děkan fakulty Jiří Pospíšil. Opatření je součástí reforem a má mimo jiné snížit vysokou přezaměstnanost na fakultě. Mezi těmi, kdo by měli podle návrhu děkana fakultu opustit, je i Telecký a Kunz.

Podle Pospíšila oba založili odborové organizace přesto, že už taková organizace na univerzitě existuje. Zákon ale neříká, že by v jedné organizaci nesmělo existovat více odborů. "Vyložili si zákoník práce tak, jak zákonodárce nepředpokládal. Tato situace komplikuje ukončení jejich pracovního poměru, na němž jsme se s nimi snažili dohodnout," řekl Pospíšil. S týmem spolupracovníků nyní analyzuje, jak situaci řešit.

Nový děkan ironicky dodává, že v domě plném právníků se není co divit, když se najdou tací, kteří se naučí využívat efektivně zákon. "To 'efektivně' je samozřejmě v uvozovkách a místo termínu 'využívat' jsem mohl použít tvrdší hodnocení," dodává hořce.  

Škola propustí čtvrtinu lidí

S Teleckým nebylo možné ukončit pracovní poměr, protože byl dlouhodobě nemocný. Jeho nepřítomnost také zabránila zástupcům studentů v akademickém senátu fakulty, aby ho vyzvali k odstoupení z funkce předsedy.

S Kunzem se fakulta sice pokoušela domluvit, rozvázání pracovního poměru ale odmítl. Kunz a Telecký nejsou přitom první, kteří odmítají fakultu opustit. Proti okamžité výpovědi se ohradil například bývalý děkan Jaroslav Zachariáš. S fakultou se soudí, nevyučuje a věnuje se vědecké činnosti doma, ale škola ho dosud stále platí.

Právnickou fakultu v Plzni, která nyní po skandálech prochází reformou, opustí 41 ze 180 zaměstnanců. Dalších 20 lidí přešlo z kmenového pracovního poměru na dohodu o provedení práce. Důvody jsou organizační změny vyplývající z vysoké přezaměstnanosti a výrazně snížený letošní rozpočet.

Fakulta, jejíž roční rozpočet je kolem 60 milionů korun, dostane letos podle odhadů Západočeské univerzity o 16 milionů korun méně. Novinářům to minulý týden řekl děkan Pospíšil. "Změny nejsou kosmetické, ale radikální. Nemáme jinou možnost než šetřit na mzdách," uvedl.