AUDIO
Náměstek MF Petr Chrenko o krocích proti daňovým únikům u obchodů s pohonnými hmotami

Státu dochází trpělivost s tolerováním podvodů s pohonnými hmotami. Ministerstvo financí i poslanci již chystají konkrétní kroky, jak zabránit ztrátě miliard korun, které by jinak skončily ve státní kase. V pondělí však vláda na svém zasedání zaujala spíše neutrální postoj. Bez ohledu na názor vlády rozhodne o tomto návrhu sněmovna.

Změnit by se měl systém výběru daně z přidané hodnoty (DPH), výběr by pak mohl zajišťovat jeden finanční "superúřad" pro petrolejáře a další změny by mohla doznat celá administrativa. O možných změnách v pondělí jednala meziresortní pracovní skupina k problematice pohonných hmot.

"Uvažujeme o zavedení povinnosti zaplatit DPH na nabyvatele pohonných hmot. Zatím to je tak, že za odvedení daně je odpovědný dodavatel a ten se nám bohužel v tom řetězci často ztrácí. Další změna je společná a rozdílná odpovědnost, kdy by všichni účastníci transakce zodpovídali za zaplacení DPH," řekl pro Rádio Česko náměstek ministra financí Peter Chrenko.

Když si totiž obchodník odveze pohonné hmoty z takzvaného daňového skladu, například ze zásobníků státem kontrolovaného distributora paliv Čepra, nemusí před uvedením paliva na trh zaplatit spotřební daň a DPH často počítá z nižší sumy než by měl.

O tom, že se podvody s pohonnými hmotami množí, svědčí i fakt, že celníci letos zadrželi již 15 neoznačených cisteren s benzinem mířících do Česka z Německa.

Jeden úřad pro obchodníky s benzinem

Novelu zákona o DPH, kterou předložil již začátkem února ve sněmovně poslanec Michal Doktor (ODS). Jeho záměrem je, aby vzniknul jeden velký finanční úřad, společný pro všechny obchodníky s palivy v Česku. A každý, kdo by chtěl u nás pohonné hmoty prodávat, by se musel u něj povinně registrovat.

Podle Chrenka má ale tento návrh slabiny. "Máme výhrady v tom, že se to zřejmě mine účinkem. Je otázka, zda by byl jeden finanční úřad schopen spravovat a efektivně kontrolovat asi tisícovku prodejců pohonných hmot, které u nás aktuálně registrujeme," prohlásil náměstek.

"Tím nejlepším řešením by bylo, kdyby existoval jeden univerzální správce daně jak pro spotřební daně, tak pro DPH. Ministerstvo financí bude proto navrhovat specializovaný úřad s celorepublikovou působností. Je to projekt dlouhodobé reorganizace daňové a celní správy. Je to složitý úkol, který se nedá udělat z měsíce na měsíc. Ale v politice panuje shoda, že takový úřad je třeba vytvořit," řekl Rádiu Česko Chrenko.

Doktor však věří, že poslanci jeho návrh schválí během března. Vychází přitom z několikaměsíčního jednání ministerstva financí a zástupců petrolejářských firem. 

Změny jen tak nebudou

Legislativní změny bude moct prosadit až vláda vzešlá z květnových voleb. Podle Chrenka však může ještě nyní ministerstvo realizovat administrativní změny. Ty by se týkaly zpřísnění udílení licencí, lepšího monitoringu transakcí nebo přesnější registrace podnikajících subjektů.

"Zavedly by se mnohem přísnější podmínky a podrobné členění evidencí na denní bázi, aby celní a daňová správa i policie měla možnost přehledu o transakcích, které se dělají v reálném čase. Jednalo by se i o registraci všech subjektů, které provozují tento typ podnikání," konstatoval Chrenko.

"Zřízení super finančního úřadu navrhujeme už delší dobu, je to ale jen jedno z několika dalších potřebných opatření," řekl již dříve HN šéf Společenství čerpacích stanic v ČR Ivan Indráček. Petrolejáři chtějí i zavedení povinných licencí pro obchodníky.  

V řetězci takzvaných kolotočových podvodů mizí z dohledu úřadů daňové doklady i miliony litrů paliva. Chystaná opatření by měla nejen ztížit situaci podvodníkům ale i chránit i poctivé prodejce paliv. Na dani ošizené palivo se totiž dostává k pumpám za ceny, kterým solidní prodejci nemohou konkurovat.