Firma Diag Human nezíská v přezkumné arbitráži s Českou republikou více než dvě miliardy korun. Tvrdí to server Aktuálně.cz s odvoláním na zdroje obeznámené s vývojem řízení.

Firma přitom po Česku požaduje kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou 15 miliard korun. V roce 2008 původní rozhodci určili, že jí má stát zaplatit přes osm miliard korun a úroky, obě strany se však tehdy proti nálezu odvolaly.

"Pokud bude verdikt vynášet senát v současném složení, více než dvě miliardy to rozhodně nebudou. Rozpětí je mezi jednou a půl až dvěma miliardami korun," řekl serveru zdroj. "Tento výrok zcela jasně implikuje podjatost rozhodčího senátu," uvedl právní zástupce Diag Human Jan Kalvoda. 

Verdikt rozhodců by měl podle serveru Aktuálně.cz padnout v březnu.

Diag Human si do tříčlenného přezkumného senátu vybrala švýcarského rozhodce Damiana Della Ca. Stát si zvolil Milana Kindla, o kterém později vyšlo najevo, že je zapletený do problémů plzeňské právnické fakulty.

Třetím rozhodcem v arbitráži jmenoval soud prezidenta Hospodářské komory Petra Kužela - údajně proto, že se strany nedokázaly na třetím kandidátovi shodnout samy. Diag Human toto rozhodnutí kritizuje, podle ní je Kužel podjatý.

Nároky na část sumy, o kterou vede Diag Human arbitráž se státem, začaly letos v lednu uplatňovat firmy Towit Machinery AG a Dumfries Holdings Limited. Podle médií drží obě společnosti pohledávku na 25 procent vymožené částky, kterou jim prodal bývalý právník Diag Human Jiří Oršula.

Diag Human proti účasti firem v arbitráži protestuje, jejich nároky považuje za podvodné. Na Towit Machinery AG podala v minulých dnech žalobu ve Švýcarsku a zažalovat hodlá i druhou společnost.

Případ začal v roce 1991, kdy ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo soutěž na zpracování krevní plazmy. Předběžně se dohodlo se společnostmi Novo Nordisk a Conneco, z níž se později stala firma Diag Human. Firmy ve výběrovém řízení neobstály.

V roce 1992 tehdejší ministr Martin Bojar společnosti Novo Nordisk sdělil, že řízení nevyhrála, protože se spojila s podezřelou firmou Conneco. Ta od roku 1995 požaduje odškodné za ušlý zisk. Bývalý ministr Jan Stráský (ODS) podepsal v roce 1996 rozhodčí smlouvu, takže se kauza začala řešit arbitráží.

V roce 2002 vláda premiéra Vladimíra Špidly (ČSSD) uhradila firmě 326,6 milionu korun. Společnost si pak vypočítala novou škodu.