Vraždě skladatele a jeho ženy v Českých Budějovicích mohli policisté zabránit. Prokázala to prověrka jejich postupu, kterou provedlo oddělení vnitřní kontroly jihočeské policie. Novinářům to v pondělí řekl ředitel jihočeské policie Radomír Heřman.

Podezřelým z vraždy je syn zavražděné z předchozího manželství. Prý páru dlouhodobě vyhrožoval.  

Na postup policie si stěžovala exmanželka zavražděného muže. Policie podle ní mohla dvojnásobné vraždě zabránit. Postup policie kritizuje i syn zavražděného. "Zemřeli dva nevinní lidé a to znamená, že se někde stala jasná chyba," uvedl krátce před pohřbem svého otce.

"Dnešního dne jsem zahájil kázeňské řízení vůči svému náměstku pro vnější službu Romanu Bláhovi a zároveň jsem ho postavil mimo službu. A budu čekat na další výsledky šetření," uvedl Heřman.

Dodal, že má konkrétní indicie, co konkrétně mohli policisté učinit, aby tragédii předešli, ale zveřejní je až po ukončení prověrky. Ta podle něj může trvat několik týdnů. Případem se zabývá i policejní inspekce. Pokud by zjistila provinění u konkrétních lidí, hrozí jim i trestní stíhání. Mluvčí inspekce Martina Lídlová řekla, že prošetřování kauzy potrvá minimálně měsíc. 

"Je to velmi zásadní záležitost a dle mého názoru jihočeská policie neučinila vše, co učinit měla tak, aby tomuto fatálnímu pochybení zabránila," řekl novinářům policejní prezident Oldřich Martinů. Jihočeští policisté musí podle něho přijmout taková opatření, aby se něco podobného už nikdy neopakovalo.  

Podezřelého zadržela německá policie

Vražda se stala krátce po půlnoci v noci na čtvrtek 11. února nedaleko centra Českých Budějovic v jednom z činžovních domů v Komenského ulici. Pochybnosti, zda policie nemohla zločinu zabránit, se začaly objevovat brzy po činu.

Podezřelý z vraždy je syn zavražděné ženy z předchozího manželství, který je momentálně zadržen v cele v německém Pasově. Hejtman Zimola požádal počátkem minulého týdne otevřeným dopisem policejního prezidenta o důkladné prošetření události, to samé učinili i pozůstalí. Chtěli prověrku policejního postupu nejen bezprostředně před vraždou. Podezřelý prý již dříve hudebníkovi vyhrožoval zastřelením a několikrát ho fyzicky napadl.

Údajného vraha německá policie dopadla týž večer po vraždě. "Ve vydání do České republiky zatím není žádný posun," uvedl mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner. Případ zatím řeší německá justice. Musí zasednout soud, který rozhodne o vydání. Pokud by se muž odvolal, celá věc se může protáhnout o několik týdnů i měsíců.

Chyba systému, nebo člověka

Syn zavražděného žádá důkladné prošetření celého případu. Chce, aby byly odhaleny případné chyby, které mohly zapříčinit dvojnásobnou vraždu, a výsledky šetření byly jasně řečeny. Vidí několik možností, kde se chybovalo. Buď podle něj chybu způsobil jedinec, který by měl být potrestán, nebo systém, a proto je potřeba ho změnit.

"Pakliže nepochybil ani systém, ani jednotlivec, tak je třeba vyhnout se pokrytectví a sdělit občanům, že pokud je policie nedokáže ochránit sama, tak by se měli ochránit sami. V tomto případě mělo být sděleno mému otci, aby si pořídil střelnou zbraň, když ho ta policie nedokáže ochránit a aby tu zbraň použil," řekl syn zavražděného.

Související