Při výcviku nočních seskoků ve středu večer zahynul v Chrudimi vojenský parašutista. Vojákovi se po výskoku neotevřel hlavní padák. ČTK o tom ve čtvrtek informovala mluvčí generálního štábu Jana Růžičková. Náčelník generálního štábu podle ní s okamžitou platností pozastavil až do vyšetření události seskoky na typu padáku, který měl chrudimský voják.

Událost se podle velitele 43. výsadkového motorizovaného praporu Zdeňka Koláře stala při běžném nočním výcviku na typech padáků zavedených v armádě již několik desítek let. Vojáci skákali z vrtulníku z výšky asi 300 metrů. Mrtvý voják použil podle Růžičkové padák OVP 80. Podle mluvčí byla šestadvacetiletému vojákovi na místě okamžitě poskytnuta lékařská pomoc.

"U vojáka byl do 15 vteřin lékař, který zahájil resuscitaci," řekl Kolář novinářům v chrudimských kasárnách. Následně byl vrtulníkem, ze kterého vojáci skákali, transportován do nemocnice v Hradci Králové. Tam však svým zraněním podlehl.

"Na místo události byla vyslána komise náčelníka generálního štábu a velitele společných sil. Rodina vojáka již byla informována," uvedla Růžičková. Případ šetří i policie.

Mrtvý voják byl u armády čtyři roky, poslední dva roky sloužil u chrudimského praporu. Středeční seskok byl jeho dvanáctým. Podle Koláře vojáci absolvují přibližně jeden seskok měsíčně. Padáky si podle něj balí sami pod dohledem instruktora. Středečního výcviku se účastnilo a zajišťovalo jej asi 350 lidí.

Tragédie podle Koláře zasáhla celý útvar. Státní vlajka a vlajka útvaru ve čtvrtek vlály v chrudimským kasárnách na půl žerdi. Při odškodnění pozůstalých vojáka bude armáda postupovat podle zavedených standardů, uvedla Růžičková.

Není to poprvé, co mají vojáci problémy s padáky. Podobný případ se stal loni v lednu. Tehdy při hromadném seskoku padákem zahynul u Chrudimi vojenský parašutista. Stalo se to při vojskových zkouškách padáku OVP 80 08, který je modernizovanou verzí padáku OVP 80. Policie případ stále ještě vyšetřuje.

"Vyšetřování ještě není skončeno, vyšetřovatel si vyžádal další posudky. Výsledek sdělí pravděpodobně koncem února," řekla policejní mluvčí chrudimské policie Věra Hamáčková.

Výběr nehod, při kterých v posledních letech přišli o život parašutisté:

15. července 2006 - V Kolíně se zabil šestačtyřicetiletý parašutista. Podle vyšetřování se muži při sportovním seskoku neotevřel padák a zřítil se k zemi.

21. července 2007 - V Chrudimi zahynul při seskoku čtyřiašedesátiletý amatérský parašutista. Neotevřel se mu padák, dopadl do chrudimského sídliště mezi domy a na místě zemřel.

20. října 2007 - V Erpužicích na Tachovsku zemřela šestnáctiletá dívka. Při seskoku na místním letišti se jí neotevřel padák.

26. července 2008 - Osmadvacetiletý muž zemřel při seskoku padákem na letišti v Jaroměři - Josefově na Náchodsku. Muž, který absolvoval základní výcvik, se po technické chybě dostal do rotace a po volném pádu utrpěl těžká zranění, kterým podlehl.

28. září 2008 - Na prostějovském letišti zahynul parašutista, kterému se při seskoku ze 4000 metrů neotevřel hlavní ani záložní padák.

28. ledna 2009 - Při hromadném seskoku padákem zahynul u Chrudimi vojenský parašutista. Stalo se to při zkouškách nového typu padáku.

5. dubna 2009 - V Braňanech na Mostecku se při doskoku smrtelně zranil dvaatřicetiletý parašutista. Nezvládl přistávací manévr a spadl ze dvou až třímetrové výšky.

21. června 2009 - Při tandemovém seskoku u Mladé Boleslavi zahynuli dva parašutisté. Nehodu způsobila technická závada, která instruktorovi neumožnila odhodit hlavní padák, do něhož se poté zamotal i padák záložní.

9. srpna 2009 - Jednatřicetiletý parašutista zemřel při nehodě na letišti v Kunovicích na Uherskohradišťsku. Podle výsledků vyšetřování zřejmě prováděl s padákem riskantní manévr, který nezvládl.

17. února 2010 - Při výcviku nočních seskoků zahynul v Chrudimi vojenský parašutista. Vojákovi se po výskoku neotevřel hlavní padák.