Po nadějném závěru loňského roku se hypoteční trh znovu vrátil na dráhu sestupu. Podle společnosti Fincentrum bylo v lednu poskytnuto 2533 hypoték v celkovém objemu 4,28 miliardy korun. V meziměsíčním srovnání představuje lednový výsledek propad o 30 procent, meziročně byl objem poskytnutých hypoték o sedm procent nižší, vyplývá to z ukazatele Fincentrum Hypoindex.

V loňském roce poskytly banky občanům hypotéky za 73,85 miliardy korun, což znamenalo ve srovnání s rokem 2008 pokles o 39 procent. Od července 2009 až do konce roku se hypotečním bankám dařilo v meziročním srovnání pozvolna navyšovat počty a objemy nově poskytnutých úvěrů, v lednu se ale tento trend zastavil. Počet nově poskytnutých hypoték tak byl podle Fincentra ještě nižší než v "div ne katastrofálním" prvním měsíci roku 2009. Tehdy lidé uzavřeli 2675 hypoték v objemu 4,6 miliardy korun.

Průměrná výše hypotéky v lednu v meziměsíčním srovnání vzrostla o téměř 35 tisíc korun na 1 689 887 korun. O rok dříve ale klienti v průměru čerpali hypotéku v objemu 1,717 923 korun.

Trh klesl i přesto, že průměrná úroková sazba u lednových hypoték proti prosinci klesla - o devět setin procentního bodu na 5,52 procenta. Úrokové sazby tak začaly klesat po pěti měsících. Meziměsíčně klesly úrokové sazby u všech sledovaných variant fixací. Nejvíce zlevnily tříleté hypotéky, a to o devět bazických bodů na 5,55 procenta. O šest setin procentního bodu poklesla průměrná úroková sazba také hypoték s pětiletou fixací, která v lednu dosáhla 5,49 procenta. Sazby u hypoték s jednoletou fixací se snížily o osm bazických bodů na 5,61 procenta.

"Největší vliv na změnu Fincentrum Hypoindexu mělo snížení sazeb tříletých a pětiletých fixací. U všech fixací došlo prakticky ke stejnému poklesu, avšak vzhledem k mizivému významu jednoletých fixací neměla jejich změna ani takovou váhu jako změna ostatních fixací," uvedl vedoucí analytik společnosti Fincentrum Josef Rajdl.

Trh podle Rajdla postupně donutil banky s extrémně vysokými úrokovými sazbami k jejich snížení. "Pro aktivního klienta, který hledá nejvýhodnější nabídku, se proti minulému měsíci prakticky nic nezměnilo, neboť banky, které měly sazby nižší než průměrné, své sazby ponechaly na původní úrovni. Úrokovou míru snižovaly hlavně banky, jejichž sazby byly vzhledem k trhu relativně vysoké," dodal Rajdl.

Počet poskytnutých úvěrů v lednu klesal i stavebním spořitelnám. Klienti jich uzavřeli 7102, což je o 308 méně než loni. Na rozdíl od hypotečních ústavů jim ale rostl jejich objem - meziročně o devět procent na 3,9 miliardy korun.

Trh s úvěry od stavebních spořitelen přitom loni klesal o hodně pomaleji, než tomu bylo u hypoték - o 11 procent.

To, že se zvyšuje hodnota jednotlivých úvěrů od spořitelen, napovídá tomu, že lidé stále častěji využívají úvěry jejich půjček na financování nákupu nemovitostí (nikoli jen na jejich rekonstrukce), a berou tak klienty hypotečním bankám.

Související