U příjmů ze zahraničí vzniká povinnost podat přiznání k dani z příjmů, a to bez ohledu
na skutečnost, zda již byly vaše příjmy v zahraničí zdaněny, či nikoliv.

Ti z vás, kteří měli v roce 2009 bydliště v České republice nebo se zde v průběhu roku 2009 zdržovali více než 183 dny, jsou považováni za české daňové rezidenty. S postavením rezidenta souvisí povinnost přiznávat v České republice celosvětové příjmy.

Vaše daňová povinnost v Česku je neomezená. Naopak vaše daňová povinnost v zahraničí byla omezená - vztahovala se jen na příjmy z území zahraničního státu a nemuseli jste v tomto státě přiznávat vaše příjmy z České republiky či z dalších třetích států.

V případě souběhu tuzemských a zahraničních příjmů musíte vždy podávat přiznání. I když jste v České republice měli pouze příjmy ze zaměstnání, příjmy ze zahraničí lze vykázat pouze v daňovém přiznání a není možné je zohlednit v ročním zúčtování prováděném zaměstnavatelem.

Skutečnost, že vaše zahraniční příjmy již byly zdaněny u zaměstnavatele v cizině, vás nezbavuje povinnosti je zahrnout do vašeho daňového přiznání. Znamená to tedy, že budete daň platit v zahraničí i doma?

Ve většině případů nikoliv. Pokud vaše zahraniční příjmy mají zdroj ve státě, s nímž uzavřela České republika dohodu o zamezení dvojímu zdanění, bude ve smlouvě uvedenou metodou zohledněno, že jste již jednou daň platili v zahraničí. Mezi státy, s nimiž výše zmíněnou dohodu Česko má, patří ty, se kterými je v běžném kontaktu - jejich plný seznam najdete na webu http://cds.mfcr.cz/. Pokud však zahraniční sazba zdanění byla nižší než v České republice, může to u určitých metod zamezení dvojímu zdanění (vynětí či zápočet
s výhradou progrese) znamenat, že v České republice doplatíte rozdíl mezi zahraniční a vyšší českou daní.

Daň zaplacenou v zahraničí je nutné doložit potvrzením zahraničního správce daně, popřípadě potvrzením plátce příjmu nebo depozitáře o sražení daně. Jinak nemusí být v zahraniční zaplacená daň finančním úřadem zohledněna. Pokud byla zaplacená zahraniční daň vyšší, než by byla daň vypočtená z téhož příjmů tuzemskou sazbou, nemůžete se domáhat u tuzemského ani zahraničního finančního úřadu vrácení rozdílu.

Pokud vám plynuly příjmy ze státu, s nímž nemá Česko uzavřenou smlouvu, nezbývá vám nic jiného, než daň zaplatit rovněž doma.

Máte-li příjmy z více zahraničních států, určitě se vyplatí zvážit daňového poradce, protože pro souběh různých metod zamezení dvojímu zdanění jsou stanovena pravidla, která budete muset pečlivě nastudovat.


Příjmy v cizí měně


Jak přepočítat vaše příjmy v cizí měně na české koruny?

Pokud nevedete účetnictví, musíte použít takzvaný jednotný (roční) kurz pro daňové účely. Abyste jej nemuseli počítat jako aritmetický průměr kurzů České národní banky vždy k poslednímu dni měsíce, je nejsnazší cestou vyhledat kurz pro rok 2009 v pokynu Ministerstva financí D-337. Pokyn naleznete na jeho webových stránkách mfcr.cz.