Buzz (česky se služba jmenuje Hlášky Google) uživatelům totiž automaticky vytvořila sítě na základě jejich nejčastějších e-mailových kontaktů ve službě Gmail. Podle kritiků jim tak zasáhla do soukromí. Vadí jim zejména to, že se Google nezeptal na svolení, zda může kontakty sdílet s dalšími lidmi, uvedl deník The New York Times (NYT). Firma se již obavami uživatelů zabývá.

Deník popsal případ jedné uživatelky, která se na svém blogu zabývá násilím na ženách. Ukázalo se, že mezi její nejčastější kontakty patří i její bývalý manžel, který ji v minulosti obtěžoval. Spolu s lidmi, kteří nepřátelsky komentovali její příspěvky na internetu, díky nové službě získal přístup k informacím, jež by s ním nikdy nesdílela. Google podle NYT pod palbou kritiky již v uplynulých dnech službu upravil, další kroky na posílení ochrany soukromí svých uživatelů pak chystá.

"Ukazuje se, že e-mail může skrývat hodně tajemství, od jmen osobního lékaře, přes tajné milence, po identitu informátorů a protivládních aktivistů. A Google, kterého v poslední době mnoho lidí považovalo za hrdinu, když po útocích hackerů na účty aktivistů za lidská práva ve službě Gmail pohrozil odchodem z Číny, je teď sám na pranýři jako nemotorný narušitel soukromí," uvedl newyorský deník.

Jedním z těch, které postup Googlu při spuštění služby Buzz rozčílil je Jevgenij Morozov, který se zabývá studiem totalitních režimů na Georgetownské univerzitě. Podle něj si internetový gigant tímto selháním "definitivně podkopal svou důvěryhodnost, když bude mluvit o svobodě vyjadřování".

"Kdybych pracoval pro íránskou nebo čínskou vládu, okamžitě bych své internetové specialisty nechal na Google Buzzu prověřit účty politických aktivistů, zda nemají nějaké kontakty, o nichž úřady dosud nevěděly," podotkl Morozov.

Google chtěl podle manažera jen usnadnit používání nové služby

Podle produktového manažera Googlu Todda Jacksona firma "nadále plně usiluje o svobodu vyjadřování a zachování soukromí. Automatické vytvoření sítě kontaktů prý mělo uživatelům usnadnit používání nové služby a mnoho z nich to také ocenilo. Uživatelé si také podle Jacksona mohou síť svých kontaktů upravit. Každý může jediným kliknutím myši seznam svých kontaktů v nové sociální síti skrýt, dodal manažer. Nová služba je prý populární, vyzkoušely si ji už desítky milionů lidí.

Podle listu The New York Times ale někteří kritici považují rozhodnutí použít e-mailové a chatové kontakty ze služby Gmail jako základ pro sociální síť za "zásadně pochybené". Sociální sítě obvykle vznikají na základě aktivity uživatelů, a ne na základě e-mailových konverzací.

"Lidé si mysleli, že mají k dispozici adresář e-mailového programu a Google se jej rozhodl přeměnit na seznam přátel nové sociální sítě," podotkl Marc Rotenberg z Informačního centra o elektronickém soukromí (Electronic Privacy Information Center). Elektronická pošta je přitom podle něj jedna z mála věcí, jež lidé považují za soukromé. Organizace chce na Google podat stížnost k Federální obchodní komisi.