Nízkorozpočtový americký horor Paranormal Activity, který se v ostatních evropských zemích dočkal spíše vlažné kritiky, budí v Itálii nebývalou paniku.

Film, který staví na iluzi reálných událostí využité například ve filmu Záhada Blair Witch, vyvolal převážně u mladších diváků již několik panických záchvatů. Společenství italských spotřebitelů chce proto omezit jeho přístupnost, píše agentura AFP.

"Případy panických záchvatů a dalších psychologických těžkostí zaznamenaných převážně u nezletilých jasně poukazují na to, že by měl být film zakázán pro osoby mladší 18 let," uvedlo v tiskovém prohlášení společenství spotřebitelů. Ke kritice se připojil i italský ministr obrany podle kterého by zamýšlené televizní vysílání mohlo "terorizovat tisíce dětí".

Z kina do nemocnice

Dispečeři na italské nouzové lince zaznamenali v minulých dnech nárůst panických záchvatů, z nichž některé trvaly až půl hodiny. Nejzávažnější byl případ čtrnáctileté dívky, která musela být převezena do nemocnice ve zcela paralyzovaném stavu.

"Nezletilí diváci mohou po shlédnutí filmu podléhat panickým záchvatům, mohou se třást, zvracet nebo dokonce utrpět šok," uvedl ředitel společenství Carlo Rienzi. Spotřebitelé se nyní budou snažit omezit přístupnost filmu soudní cestou. V minulosti již se jim podobné omezení podařilo vymoci například u filmu Apocalypto australského režiséra Mela Gibsona.

Snímek Paranormal Activity režiséra Orena Peliho, popisující děsuplné zážitky mladého manželského páru, který se přestěhuje do nového domu a zažívá v něm útoky čehosi nevysvětlitelného, byl natočen ruční kamerou a tvůrce vyšel na pouhých 11 tisíc dolarů.

I když se u filmu podle kritiků na rozdíl od průkopnické Záhady Blair Witch nepodařilo zcela navodit iluzi reality, film měl v kinech velký úspěch převážně díky důmyslné marketingové strategii, využívající například internetové sociální dítě.

V České republice je film přístupný od 15 let, žádné případy panických záchvatů nebyly dosud hlášeny.