Zlaté časy zaměstnanců v IT sektoru ukončil nástup krize. Přesto jsou informační technologie stále oborem, kde lze získat nadprůměrnou mzdu.

"Dělníci jednadvacátého století", jak nazývá programátory šéf Unicornu Vladimír Kovář, se ale musí specializovat a získat praxi.

Tuzemské IT firmy, které ještě před dvěma roky nabíraly a přeplácely i nezkušené absolventy, totiž přidusily banky, jejich velcí klienti.

Loňský krizový stav se už ale pomalu začíná měnit a velké firmy už mohou zase začít nabírat nové zaměstnance.

"Trh začíná ožívat a s výjimkou výrobního sektoru se probírají víceméně všechny obory jako před krizí. Nábor tak u nás pokračuje, ale nejde o masové přijímání, spíše obměňujeme sestavu podle požadavků současných projektů," vysvětluje marketingová ředitelka technologické a konzultantské společnosti Ness Hana Součková.

Na rozdíl od časů před krizí si ale mohou mnohem více vybírat, protože pracovní trh je najednou bohatší. Průměrný měsíční plat programátora v Česku se podle pracovního serveru Merces.cz pohybuje kolem 34 tisíc. Analytici si vydělají průměrně o tři tisíce více.

Absolventi ale musí počítat s tím, že vysoké nástupní platy, které dříve v oboru informačních technologií převyšovaly celorepublikové průměry až o deset tisíc, jsou už minulostí. Podle šéfa tuzemské pobočky Robert Half International klesly v době krize nástupní platy na úroveň roku 2007.

"V poslední době tak vnímáme změnu v chování absolventů. Absolventi nyní nemají přehnaná očekávání a střízlivě vnímají změnu na pracovním trhu. Volných pozic ale ubylo, a to se týká i těch absolventských," říká Štěpán Lukeš z Hewlett Packard.

Mladí tak musí i v "nejrozmazlenějším" oboru prokázat nasazení už během studia, protože to je cesta, jak se dostat k dobré práci. "Firmy mají zájem především o absolventy technických a IT oborů s nějakou praxí.

Většina zaměstnavatelů také uvítá, když se zlepší jazyková vybavenost absolventů. Maximální možnou praxi je tak dobré získat již při studiu a studenti musí obětovat i svůj volný čas a komfort," říká Jana Skálová ze společnosti LMC, která stojí za internetovým serverem Jobs.cz.