Slovensko jásá. Poprvé v éře své samostatnosti získalo zlatou medaili na zimních olympijských hrách. A Slovákům vůbec nevadí, že ji pro ně získala Ruska. Biatlonistka Anastazia Kuzminovová. Politika otevřených dveří vůči špičkovým sportovcům ze zemí někdejšího Sovětského svazu se tak co do výsledků Slovensku stoprocentně osvědčuje.

Už z letních her v Pekingu v roce 2008 přivezl k Dunaji bronzovou medaili zápasník David Musulbes, rodák ze Severní Osetie, který v roce 2000 v Sydney získal olympijské zlato pro Ruskou federaci.

Pod slovenskou vlajkou startovala už na 0H 1996 trojskokanka Galina Čisťjakovová, držitelka světového rekordu ve skoku dalekém.

Za Rusko se prosazovala v juniorkách

Kuzminovová se v ruských výběrech poměrně dobře prosazovala v juniorských kategoriích, pak ale z národního týmu, který objíždí Světové poháry a velké šampionáty vypadla.

Řešení našla rychle. Následovala svého manžela Davida, ruského běžce na lyžích, startujícího pro změnu pod vlajkou Izraele, do Banské Bystrice, kde David předtím žil už 10 let. "A přišla za námi, že chce reprezentovat Slovensko,“ vzpomíná Juraj Sanitra, prezident Slovenského svazu biatlonu.

Slovenkou od prosince 2008

V prosinci 2008 dostala slovenský pas, i na základě dobrozdání ministra vnitra Roberta Kaliňáka. A pár měsíců nato už Slovensku přivezla stříbrnou medaili z MS v korejském Phjongčhangu. Největší úspěch přišel právě teď, na olympiádě ve Vancouveru.

"Slovensko mi velmi pomohlo, jsem mu vděčná. Cítím, že do té země patřím. Kdybych se nepřestěhovala na Slovensko, nepodařilo by se mi vrátit se po mateřské dovolené ke sportu v takové formě a dosáhnout takového vítězství,“ diktovala do bloků slovenských novinářů jejich olympijská vítězka.

Rozhodnutí ovlivnil syn

V jejím rozhodnutí závodit za Slovensko hrálo důležitou roli i zmíněné narození syna Jeliseje. "V Rusku by nebylo možné, abych měla synka pořád u sebe, i na soustředěních. Na Slovensku s tím není žádný problém,“ vysvětluje závodnice, která hovoří zvláštní směsicí ruštiny a slovenštiny.

Vzhledem k tomu, že biatlonový sprint, který v sobotu vyhrála, určuje startovní pozice do úterního stíhacího závodu, má dobře zaděláno na zisk další medaile. Na hrách, na nichž mimochodem její bratr Anton Šipulin startuje v ruských barvách...

Jen Nepela je rodilým slovenským vítězem ZOH

Rodilý Slovák zatím vyhrál ZOH jedinkrát: krasobruslař Ondrej Nepela v československých barvách triumfoval v Sapporu 1972. V samostatné éře poprvé "cinklo“ Slovensku na ZOH před čtyřmi lety v Turíně, kde nečekané stříbro získal snowboardista Radoslav Židek.

Migrace sportovců, startujících za jiné země, než za ty, v nichž se narodili, je v posledních letech stále častějším jevem.
Velmi často jde právě o ruské sportovce, kteří řeší podobný problém jako Kuzminovová: nevejdou se do ruských účastnických kvót, a tak vezmou zavděk jiným pasem. Ruská sportovní diaspora bude na ZOH ve Vancouveru jasně patrná například v krasobruslařských soutěžích.

Podobné je to ale např. u atletů z amerických univerzit. Cítí, že se nevejdou do týmu USA, a tak si vzpomenou na své kořeny a závodí třeba v barvách zemí karibských ostrůvků.