Předseda ČSSD Jiří Paroubek je osobně pro prolomení limitů těžby uhlí v severních Čechách, pomohlo by to podle něho snížit nezaměstnanost v Ústeckém kraji. "V sociální demokracii se o tom teprve povede diskuse," řekl. Paroubek, jenž vede sněmovní kandidátku ČSSD na Ústecku, se včera před novináři vyslovil pro krajské referendum o těžebních limitech.

Opačný názor než předseda ČSSD vyslovil včera poslanec a bývalý předseda Strany zelených Martin Bursík. S prolomením těžebních limitů nesouhlasí ani místopředseda ODS David Vodrážka.

Podle Paroubka by mělo prolomení limitů na snižování nezaměstnanosti v kraji zásadní dopad, kladně by také ovlivnilo energetickou bezpečnost České republiky. V ČSSD se bude podle Paroubka teprve debatovat, strana může mít jiný názor. Nesmí se ale rozhodovat od zeleného stolu. "Musí se rozhodnout obyvatelé Ústeckého kraje," řekl. Uzákonění krajského referenda prosazuje ČSSD. Ve sněmovně uspěla, předlohu však vetoval Senát. Paroubek vyzval strany, které se k limitům vyjadřují, aby v dolní komoře návrh podpořily. Krajské referendum by se podle něho mohlo uskutečnit zhruba za rok. "Pokud bude výsledek referenda opačný, než je můj soukromý názor, budu jej plně respektovat," dodal.

Proti prolomení limitů se staví především Strana zelených, jejíž poslanec Martin Bursík se na Ústecku utká s Paroubkem ve sněmovních volbách. "Jeho program bourat města a vesnice, odlesnit část Krušných hor, devastovat krajinu, pálit dalších čtyřicet let uhlí a vystavit obyvatelstvo Ústeckého kraje vyššímu znečistění jistě osloví ekologicky vnímavé voliče ČSSD," uvedl Bursík na Paroubkovu adresu.

Podle místopředsedy ODS Davida Vodrážky není možné podřizovat se "uhlobaronům". "Současná efektivita spalování hnědého uhlí vede k tomu, že velkou část vlastního nerostného bohatství doslova vypouštíme bez užitku komínem," podotkl. Paroubek podle něho myslí patrně jenom na peníze z uhlí, ne na obyvatele Ústecka.

Zelení prosazují změnu horního zákona, který by zpřesnil postup pro odpis uhlí za stanovenými hranicemi. Těžařské firmy by měly pod hrozbou vysoké sankce roční lhůtu k dodání podkladů do správního řízení pro odpis zásob.

Podobnou novelu stáhla ze sněmovny vláda Jana Fischera, Bursík se kvůli tomu dostal s premiérem do ostrého konfliktu. V dolní komoře leží obdobná poslanecká novela. Sněmovna by ji měla projednat na mimořádné středeční schůzi, kterou iniciovala ODS.


On-line rozhovor s Martinem Bursíkem na www.ihned.cz