Nervozita ani včera neopustila akciové trhy po celé Evropě a v USA. Pražská burza po slibném začátku nakonec odepsala 0,14 procenta, od počátku roku už ztrácí 2,2 procenta.

Evropské akcie se sice navečer zvedly a vytáhly akcie do lehce černých čísel, od začátku ledna přesto v průměru přišly téměř o šest procent. Tři hlavní americké indexy (Dow Jones, S&P 500 a Nasdaq) včera ztratily, přičemž Dow Jones poprvé od listopadu loňského roku uzavíral pod 10 tisíci body. Ztratil jedno proceno na 9908 bodů.

"I v příštích dnech se však dočkáme několika větších výkyvů a dní, kdy akcie budou klesat," míní analytik Cyrrus Marek Hatlapatka. Na vině jsou hlavně nedostatečné návrhy od šéfů eurozóny, jak se vypořádat s hrozivými deficity veřejných financí.

Právě to, jak důrazně EU donutí Řeky k naplnění jejich ambiciózního plánu na snížení schodku, nakonec zřejmě rozhodne o dalším směřování akciových trhů. "Současný stav nelze brát jako dlouhodobý. Čím dříve budou trhy vědět, na čem jsou, tím lépe pro burzy," doplňuje makléř Patria Direct Petr Žabža.

Další sprcha může přijít v pátek, kdy statistici ohlásí rychlá čísla o vývoji ekonomik eurozóny v posledním loňském čtvrtletí. A ta zřejmě nepřinesou příjemné překvapení - po slibném 3. čtvrtletí se analytici přiklánějí k tomu, že na konci roku největší ekonomiky měnové unie, včetně Německa, poklesly.

"Trhy řeší dilema, zda poslední propad není součástí větší korekce trhů (zhruba o 20 %), o které se hovořilo již od loňského léta. To bude určující pro směr trhů v nejbližších dnech," říká analytik BH Securities Petr Hlinomaz. Nárůst objemů při vysokých poklesech indexů z konce minulého týdne podle něj napovídá, že panika se na trhy vrátila.

Dění v Praze bude následovat vyspělé trhy. "Aktuální obavy z dění na jihu Evropy budou limitovat i případný růst českého trhu," uvedl Petr Bártek z České spořitelny.

Na nejistotu nejvíc doplatí finanční a energetické akcie. Například akcie Erste Bank včera klesly o 2,7 % na 655,5 Kč. A akciím energetické firmy ČEZ analytici dvou významných evropských bank zhoršili doporučení. KBC Securities snížila cílovou cenu akcií ČEZ na 930 Kč z předchozích 1010. Investorům navíc neradí akcie kupovat, ale jen držet. Důvodem jsou hlavně nižší ceny elektřiny a s nimi související dopad do zisku firmy. Podobně analytici Erste snížili cenu, kterou dosáhnou akcie ČEZ za 12 měsíců, a to z 1230 korun na 980. I ta by přesto investorům přinesla ve srovnání se včerejším závěrem 13procentní zisk.


Index PX (ČR)

-2,2 %

od 1.1.2010

DJ Stoxx 600 (Evropa)

-5,9 %

od 1.1.2010

Související