Ministři za zelené nebudou plnit úkoly související s vládou přijatými krátkodobými opatřeními proti krizi, které byly dohodnuté s tripartitou. Straně zelených vadí například podpora dostavby temelínské jaderné elektrárny, obnovy elektrárny Prunéřov a výstavby jezů na Labi.

Předseda Strany zelených Ondřej Liška vládní rozhodnutí označil za vítězství průmyslové lobby. Zelení se podle něj v tomto týdnu rozhodnou, zda za stávající situace má smysl, aby jimi nominovaní ministři zůstali ve vládě.

Předseda kabinetu Jan Fischer zatím nekomentuje případné "politické konsekvence" ostrého nesouhlasu zelených. Reagovat bude, až nová situace nastane.

Celá vláda při závěrečném hlasování s 38 body krátkodobých protikrizových opatření podle něj souhlasila, s výjimkou ministrů životního prostředí Jana Dusíka a pro lidská práva Michaela Kocába.

O průběhu zasedání večer informoval předsednictvo SZ ministr životního prostředí Jan Dusík. ČTK později řekl, že se zatím zelení o odchodu z vlády nerozhodli. Za úspěch považuje fakt, že vláda materiál neschvalovala, jak původně chtěla, nýbrž ho jen "vzala na vědomí". O dalším postupu budou podle něj chtít zelení s Fischerem ještě jednat. Rozhodovat budou podle Dusíka zelení ministři bez ohledu na úkoly, které pro ně z dokumentu vyplývají.  

Bursík: "Kniha přání lobbistů a šejdířů"

Minulý týden přitom Liška deklaroval, že odchodem ministrů nominovaných zelenými z vlády strana hrozit nebude.  "Chceme aktivně jednat," řekl minulou středu Liška.

I bývalý předseda SZ Martin Bursík si myslí, že zelení by neměli z vlády odcházet. Řekl to v pořadu České televize Hyde Park s tím, že ministři za zelené by měli říci, že závěry vlády nebudou plnit, protože jsou nesmyslné, v rozporu se zákony a kompetencemi ministerstev. Bursík dodal, že by se tomu, co vláda přijala, vysmál.  

Ministr Dusík v pondělí agentuře ČTK řekl, že některé z bodů "neumí splnit" a do konce týdne se rozhodne, zda ve vládě zůstane. 

Sociální partneři podporují mimo jiné návrh aktualizace státní energetické koncepce, který zpracovalo ministerstvo průmyslu a obchodu. Plán na dostavbu Temelína, obnovu Prunéřova a státní energetická koncepce nepatří mezi krátkodobá opatření proti hospodářské krizi, zdůraznil Liška.

"Je zcela absurdní, aby v době, kdy se lidé na Ostravsku dusí smogem, vláda místo jasných a rychlých kroků ke zlepšení situace přijímala úkol nepředkládat do sněmovny novelu zákona o ovzduší," řekl ČTK předseda zelených Liška.  

Podle poslance SZ Martina Bursíka jde v případě dohody tripartity o knihu "přání lobbistů a šejdířů". Bursík se v minulých dnech kvůli hornímu zákonu dostal s Fischerem do ostrého sporu.

Předseda vlády podobné tlaky odmítl. "Vláda neustupuje žádné průmyslové lobby. Toto je výsledek jednání se sociálními partnery," zdůraznil předseda vlády.

Kritika zelených i neziskových organizací

Ministr životního prostředí Dusík zdůraznil, že v případě Temelína a Prunéřova bude pokračovat posouzení vlivu na životní prostředí, jak ukládá zákon. Normu o ochraně ovzduší vládě předloží. Podle Jiřího Nezhyby z Ekologického právního servisu ze sebe v případě Prunéřova odboráři udělali "užitečné idioty" společnosti ČEZ. "Považujeme za neslýchané, že se velké korporace společně s odboráři snaží přes vládu ovlivnit výsledek probíhajícího posuzování vlivů elektrárny na životní prostředí, které má ze zákona expertní charakter," uvedl.

Strana zelených naopak v dokumentu tripartity podpořila navýšení programu Zelená úsporám, zrychlení čerpání peněz z programu životní prostředí, strategii v boji s korupcí a snížení podpory solárních elektráren, vyjmenoval Liška.

"Zástupci zaměstnavatelů, odborů a vlády nenavrhli účinná opatření k oživení ekonomiky, pouze podpořili kontroverzní projekty s negativními dopady na životní prostředí," stojí v tiskové zprávě Hnutí Duha, Grennepeace a dalších pěti sdružení, která se ke kritice zelených přidala.