Jde o jeden z výzkumných projektů, o který Američané projevili zájem v rámci spolupráce českých a amerických vědců.

Činnost českých kybernetiků sleduje americká armáda dlouhodobě, řekl Michal Pěchouček, zástupce vedoucího katedry kybernetiky při Českém vysokém učení technickém (ČVUT). Podle něj čeští počítačoví odborníci nyní vyvinuli určité algoritmy, které mají chránit před útoky hackerů a teroristů napadajících počítačové sítě. České výsledky se zamlouvají americkému ministerstvu obrany.

"Byly pozitivně přijaty Pentagonem. Teď je zkoumají, pracují s nimi. Tyto algoritmy jsou blízko reálnému použití a předpokládáme, že budou v reálných aplikacích nasazeny v blízké době, myslím, že letos," uvedl Pěchouček.

Přiblížil, že vědci pracovali na vývoji sofistikovaných programů, které sledují posílaná data přes internet a odhadují, zda by mohla být ve virtuálním prostoru nebezpečná.

Katedra kybernetiky, konkrétně centrum agentních technologií na ČVUT kooperuje s Američany již od roku 1999 v obranné oblasti - například s armádním letectvem (US Air Force). Centrum v roce 2007 pracovalo na vývoji softwarového prototypu AgentFly, který slouží k bezkoliznímu řízení bezpilotních letounů bez kontrolní věže.


Další vědeckou spolupráci mezi USA a Českem má podporovat pražská pobočka amerického Úřadu pro námořní výzkum. Pracovat v ní budou dva civilní odborníci a několik úředníků, otevřena bude při americkém velvyslanectví na přelomu února a března. Pěchouček ji chápe jako "ambasádu" amerického námořního výzkumu, která bude zjišťovat možné oblasti výzkumů. Stejnou pobočku mají Američané v Santiagu de Chile pro Jižní Ameriku, v Singapuru pro asijský region a v Londýně.