Po dvou letech provozování významné pražské výstavní síně Galerie Václava Špály na Národní třídě zvažuje její nájemce odchod. Reklamní agentura Semma, kterou vybrala Praha 1 v roce 2007 v konkurzu, tvrdí, že důvody případného ukončení nájmu jsou finanční.

"Zvažujeme to, ale nic zatím není jisté. Hledáme další zdroje financování galerie," řekla jednatelka agentury Gabriela Šec. Zda se uskuteční letošní výstavní program v plánovaném rozsahu, není zřejmé.

"Výstavní plán pro letošní rok byl připraven. Rozhodování, zda bude současný nájemce galerii provozovat dál, či nikoli, není ještě uzavřeno," uvedla kurátorka galerie Mariana Jůdová.

Zcela jistě se ve Špálově galerii uskuteční ještě výstava devíti českých umělců, která potrvá od 24. února do 21. března, ale prostředky na ni si již musejí zajistit kurátor a autoři sami.

Dohodnuta byla také výstava laureáta Ceny Jindřicha Chalupeckého, avšak pořadatelé se nyní obávají, že budou nuceni vyhledat nové místo. A to je v době, kdy jsou výstavní plány zaplněny, dosti náročné.

"Špálovka by měla fungovat dál jako galerie aktuálního umění. Mělo by ji finančně podpořit město, aby mohla být nezávislá. Možnosti řešení jsou různé, také Společnost Jindřicha Chalupeckého se v nich chce angažovat," řekla výkonná ředitelka společnosti Lenka Lindaurová.

Agenturu vybrala v konkurzu radnice Prahy 1, smlouvu však uzavřela Semma na deset let s tehdejším správcem nemovitosti, bytovým podnikem v likvidaci. Poté začal bezúplatný převod objektu na Prahu 1, loni byla podepsána smlouva o převodu, ten ale dosud neskončil.

Likvidátor bytového podniku Prahy 1 Jiří Kunt sdělil, že žádnou výpověď z nájmu neobdržel. Podle něho by měla agentura jednat spíše s Prahou 1. Radnice se zase domnívá, že smlouva byla uzavřena s bytovým podnikem. "Výpověď by tedy měl řešit on," řekl mluvčí první městské části Alexandr Koráb.

Jako v Budějovicích?

Stejně jako před třemi lety při vyhlášení konkurzu na provozovatele Špálovy galerie i nyní vznikají iniciativy, které požadují zachování tohoto tradičního výstavního prostoru.

Spekulace o změně ve Špálově galerii následují brzy po informacích, že českobudějovická radnice nepřeje dalšímu působení tamního Domu umění. Po odporu odborné veřejnosti chtějí radní zajistit jeho financování na letošní rok.

Související