Tři ze čtyř firem sledují své zaměstnance i na webu. Zároveň většina z nich k tomu používá služby specializovaných společností. I v době osekávaných nákladů a propouštění totiž zaměstnanci tráví až třicet minut denně mimopracovními aktivitami na internetu. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ernst & Young.

Firmy začaly kvůli krizi šetřit, a proto se snaží zjistit rezervy, a to jak v lidských zdrojích, tak i v počtech softwarových licencí. »V oboru softwarového auditu se během posledního roku téměř o polovinu zvýšil počet nových zákazníků. Stejné to bude i letos,« dodává Robert Kleiner ze společnosti trueconneXion, která se IT audity zabývá.

Příprava na problémy

Prostor pro úspory a větší bezpečnost ale stále ještě existuje. "Téměř dvě třetiny společností nemají dosud dostatečně zpracované postupy reakce na bezpečnostní incidenty," vysvětluje Lukáš Mikeska z Ernst & Young. Úspory a bezpečnost jsou dalšími důvody, pro podrobnější sledování firemní sítě. Kvůli tomu více než polovina oslovených společností blokuje vybrané stránky. To může podle odhadů snížit vytížení linky až o padesát procent.

Nestačí však jen blokovat internet. Viry a škodlivý software si našel novou cestu, kterou by se mohl šířit. "Nastupujícím "hitem" jsou přenosná média, která 40 procent respondentů považuje za nejvyšší hrozbu pro bezpečnost a chystá se jim věnovat v následujícím roce zvýšenou pozornost," tvrdí Jaroslav Šmíd, náměstek ředitele Národního bezpečnostního úřadu.

Významnou složkou pracovní doby jsou u většiny tuzemských zaměstnanců počítačové hry a sociální sítě. Podle loňského průzkumu trueconneXion totiž celá pětina pracovní doby je věnována Facebooku, nebo chatováním přes ICQ a on-line hrám.

Právě nové zábavy postupně odsouvají na vedlejší kolej tradiční hry jako je třeba Solitaire. "Zaměstnavatelé jsou v některých aspektech ze zákona povinni sledovat aktivity zaměstnanců, protože nesou odpovědnost za šíření nelegálního softwaru či filmů a hudby, proto nemohou na kontrolu zaměstnanců rezignovat," vysvětluje Kleiner.

Facebook i na práci

Na vzestupu je však především Facebook. Největší světová sociální síť ale nemusí být jen ztrátou času. Podle agentury Gartner totiž sociální sítě do čtyř let nahradí e-mail jako hlavní nástroj v osobní komunikaci pro pětinu podnikových uživatelů.

"V sociálním softwaru a prostoru pro spolupráci se toho během roku stalo hodně," tvrdí analytik Mark R. Gilbert z Gartneru. Lidé v podnicích podle studie více využívají platformy jako Twitter a Facebook a vznikl z toho v podnikové sféře vážný dialog, jak sociální sítě v podnikání využít.

Komplikace sociálních sítí je v jejich bezpečnosti a způsobu ochrany před zneužitím citlivých údajů z profilů uživatelů. Podle společnosti TrustPort již nyní například na nejrozšířenější síti Facebook masově rostou podvodné skupiny, jejichž cílem je získat co největší databázi kontaktů. Tyto databáze mohou později koupit jiné složky kybernetického zločinu a použít je pro rozesílání spamu nebo k vylákání údajů o bankovních účtech.


Firmy a IT

77 % oslovených firem podle průzkumu společnosti Ernst & Young pravidelně kontroluje aktivity svých zaměstnanců na internetu.

58 % firem blokuje a omezuje zaměstnancům internet. Podle odhadů lze blokováním pornografie a her snížit vytížení linky až o padesát procent.

30 minut je podle Ernst & Young doba, kterou zaměstnanci věnují na internetu mimopracovním aktivitám. Podle jiných odhadů je to ale až pětina pracovní doby.

2014. Rok, kdy sociální sítě jako například Facebook nahradí v rámci vnitrofiremní komunikace e-maily. Vychází to z poslední studie agentury Gartner.


Zaměstnavatelé jsou v některých aspektech ze zákona povinni sledovat aktivity zaměstnanců. Nesou totiž odpovědnost za šíření nelegálního softwaru.
Robert Kleiner, firma Trueconnexion



POD KONTROLOU
Co dělají na firemním počítači, sleduje podle průzkumu Ernst & Young v Česku 77 procent firem.
FOTO: SHUTTERSTOCK