Australská centrální banka (RBA) ponechala na včerejším zasedání své bankovní rady základní úrokovou sazbu na 3,75 procenta. Její rozhodnutí bylo velkým překvapením, protože téměř všichni analytici čekali, že banka sazby opět zvýší. Austrálie se loni stala první vyspělou zemí, která začala zpřísňovat měnovou politiku.

Brzy po rozhodnutí rady centrální banky se dolů vydal australský dolar, který tak vůči dolaru americkému klesl o více než jeden cent na 0,8800 USD. Naopak únorový kontrakt na mezibankovní sazbu se vydal vzhůru o 0,17 bodu na 96,25 bodu.

Investoři jsou po kroku RBA nuceni přehodnotit své další vyhlídky vývoje úrokových sazeb v Austrálii. Až dosud se totiž domnívali, že RBA bude v letošním roce sazby vytrvale zvyšovat, jasné nebylo pouze to, jakým tempem a v jakém rozsahu. Banka včera naopak uvedla, že před dalším zvýšením sazeb chce vidět, jak zapůsobilo předchozí trojí zvýšení úroků. Centrální banka Austrálie zahájila zvyšování úroků loni v říjnu. Od té doby už tzv. hotovostní sazbu, jak se základnímu úroku v Austrálii říká, zvýšila o 75 základních bodů. Tím získala značný náskok proti centrálním bankám v jiných vyspělých zemích, které podobný krok teprve teď začínají zvažovat.

Centrální banky prakticky všech vyspělých zemí v minulých dvou letech podporovaly finanční systém masivními stimulačními kroky. Nyní je důležité, jak rychle tuto podporu odstranit.