Vrcholní zástupci tripartity se v úterý dohodli na 38 krátkodobých protikrizových opatřeních. Patří k nim například zlepšení podnikatelského prostředí, snížení administrativní náročnosti podnikání, modernizace elektrárny Prunéřov či výstavba jezů na Labi. Zástupci tripartity to oznámili po svém mimořádném jednání. Část z nich má povzbudit zakázky tuzemských firem. Vláda by mohla finální dokument projednat 8. února.

Podle viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka jsou odbory, zaměstnavatelé i vláda schopni se dohodnout na krátkodobých opatřeních, které nevyžadují legislativní změny. To je například podpora zaměstnanosti nebo zrychlené čerpání z fondů Evropské unie. "Je to signál, že sociální dialog v této zemi pokračuje na dobré úrovni," řekl po jednání premiér Jan Fischer.

Zástupci zaměstnavatelů v souvislosti s potřebou zakázek pro tuzemské firmy připomněli například rekonstrukci a revitalizaci největší české tepelné elektrárny Prunéřov. "Pro tuzemské firmy by šlo o zakázky za 25 miliard korun," upozornil Hanák. Podle některých odhadů by tak k současné stovce subdodavatelů elektrárny přibylo dalších 200 firem a počet zaměstnanců by z nynějších 400 mohl narůst ještě o 800 lidí.
Na předchozí jednání tripartity vláda přišla s materiálem věnovaným politice kabinetu po odeznění krize, se zaměstnavateli a odboráři se na něm ale převážně neshodla. Podle odborářů materiál příliš upřednostňoval snahu o rozpočtovou rovnováhu a málo podporoval hospodářský růst. Hanák už po minulém jednání tripartity naznačil, že odbory, zaměstnavatelé i vláda jsou schopni se dohodnout pouze na krátkodobých opatřeních.

Rada hospodářské a sociální dohody je iniciativní a dohadovací orgán vlády ČR, který vede takzvaná tripartitní jednání. Jsou v ní zástupci vlády, zástupci odborových organizací a zástupci zaměstnavatelských a podnikatelských svazů.