Česká PPF Group, jedna z nejvlivnějších investičních skupin ve střední a východní Evropě, hodlá dále posilovat svoji přítomnost na ruském trhu.

V obsáhlém rozhovoru, který na svých webových stránkách včera zveřejnil list Izvěstija, to potvrdil Jiří Šmejc, akcionář skupiny odpovědný za její projekty nejenom v Rusku, ale zároveň v dalších zemích, kde PPF podniká.

"Naše investice v Rusku přesáhly tři miliardy dolarů a PPF Group zde v daném okamžiku patří k největším zahraničním investorům. Velice bychom chtěli, aby tomu tak bylo i v budoucnu," uvedl Šmejc.

Jak dodal, PPF má většinu aktiv právě v Rusku, neboť tam našla partnery, s nimiž je spojuje shodný přístup k podnikání a životu vůbec. A za druhé, PPF velice imponují rozsah a dynamika ruského trhu.

Šmejc v rozhovoru rovněž ujišťuje, že Češi nemají v úmyslu prodat peněžnímu ústavu Sběrbank ruský Home Credit. "Nehodláme vyklízet pozice v ruském bankovním retailu, rozhodně ne ukvapeně," říká Šmejc.

V rozhovoru také připouští, že v Rusku se vyskytují i problémy, například v korporátním řízení. Narazila na ně firma PPF Investments spravující soukromé peníze akcionářů PPF Group, když se kvůli pojišťovně Ingosstrach dostala do střetu s holdingem Bazel, jehož většinovým akcionářem je ruský miliardář Oleg Děripaska.

"Důvod je všeobecně známý. Bazel se chová tak, jako by pojišťovna patřila pouze jemu. Ale skoro 40 procent kapitálu držíme my a tento podíl jsme získali zcela standardním a průhledným způsobem," říká Šmejc.

Východisko ze situace, která vznikla v Ingosstrachu, nevidí. "Vždy jsme dávali přednost ukončení konfliktu kolem Ingosstrachu, který je neproduktivní. Znovu opakuji, že jsme připraveni za poctivou cenu jak odkoupit většinový balík Ingosstrachu, tak prodat svůj podíl," podotýká Šmejc.

PPF Group převzala také kontrolu nad řetězcem Eldoradu, který je největším maloobchodním prodejcem spotřební elektroniky v Rusku. V důsledku krize se firma ocitla v obtížné situaci, ale už se jí podařilo stabilizovat.

Veškerý maloobchod v Rusku zasáhl pokles, ale tržní hodnota Eldorada v poslední době vzrostla. Řetězec podle předběžných údajů loni dosáhl obratu 89 miliard rublů a v současné době je v Rusku suverénním lídrem trhu se spotřební elektronikou. "Hodláme do společnosti významně investovat - jak finančně, tak z hlediska řízení, abychom vedoucí pozici Eldorada dále upevnili," uvádí Šmejc.

PPF Group věří také ve svoji investici do Polymetalu, největšího producenta stříbra v Rusku a druhého v těžbě zlata. Tato akvizice představuje pro PPF určité "zajištění" jejích investic do finančních služeb. Šmejc je přesvědčen, že jde o výhodnou investici, neboť Polymetal má veškeré šance na solidní růst.VELKÝ A DYNAMICKÝ
V Rusku není snadné podnikat. Jeho trh ale imponuje rozsahem a dynamikou, říká Šmejc.
FOTO: HN - MARTIN SVOZÍLEK

Související