Čína vede nové spory se svými západními rivaly. Britská kontrarozvědka včera obvinila režim v Pekingu, že se snaží úskoky získat choulostivé obchodní informace od britských podnikatelů, zejména prostřednictvím klíčů USB.

Agenti čínských služeb vyhledávají britské zaměstnance, například na komerčních veletrzích, a nabízejí jim dárky nebo "štědré pohostinství", uvádí se v interním dokumentu MI5, z něhož v neděli citoval britský deník Sunday Times.

Dárky bývají většinou fotoaparáty nebo klíče USB, do nichž je namontováno zařízení, umožňující později čínským tajným službám získat přístup do kteréhokoli počítače, na který se toto zařízení napojí.

Zranitelné body

"Je to jedna z nejvážnějších špionážních hrozeb, kterým Británie v této době čelí," uvádí deník.

Peking se podle Britů zaměřuje na počítačové sítě a e-maily firem pracujících v oblasti public relations či mezinárodních právnických společností.

"Jakákoli britská firma je ohrožena, disponuje-li informacemi, které by mohly Číňany zajímat," uvádí MI5.

Metody agentů z Pekingu jsou ale podle její zprávy různorodější. "Čínské zpravodajské služby jsou rovněž známy tím, že využívají zranitelných bodů, jako jsou sexuální vztahy a nelegální činnost, k tomu, aby přiměli lidi ke spolupráci," dodává Sunday Times.

Čína již několikrát popřela, že by proti Británii vedla obchodní špionáž. Její velvyslanectví v Londýně včerejší obvinění nekomentovalo, upřesnil list.

Roztržka s USA

Kvůli cenzorským zásahům a hackerským útokům měl v minulých týdnech konflikt s Číňany i americký Google.

Prezident USA Barack Obama se snaží sporům s Čínou vyhýbat, neboť usiluje o podporu Pekingu v oblasti hospodářské politiky i jaderného programu KLDR a Íránu.

O víkendu však vyvolalo další vážnou roztržku mezi USA a Čínou rozhodnutí Spojených států prodat své zbraně, například antirakety Patriot, minolovky či vrtulníky Black Hawk, na Tchaj-wan.

Peking považuje Tchaj-wan za své území a varuje, že ho obsadí, podnikne-li ostrov kroky k uplatnění své faktické nezávislosti.

Nyní čínská vláda hrozí, že uvalí sankce na americké zbrojní firmy a omezí vzájemnou spolupráci, pokud Washington obchod nezruší.

"Podobné obchody přispívají k udržení bezpečnosti a stability napříč Tchajwanskou úžinou," hájila včera dodávku v hodnotě 6,4 miliardy dolarů mluvčí amerického ministerstva zahraničí Laura Tischlerová.

Spojené státy jsou vázány zákonem k tomu, aby Tchaj-wanu pomáhaly bránit se.