Na samém začátku roku to na burzách vypadalo nadějně - americké akcie na Wall Street vystoupaly v polovině ledna na 15měsíční maximum. Většina světových burz se však nakonec v lednu, který podle "železných pravidel" určuje vývoj pro zbytek roku, výrazně propadla. Pražská burza se ale tomuto vývoji překvapivě vyhnula a posílila.

Například index S&P 500, který sleduje vývoj akcií pěti set největších firem na americké burze, oslabil během ledna o 3,7 procenta a má tak za sebou nejhorší měsíc za poslední téměř rok. Propadům se nevyhnula ani většina evropských burz.

Nejistota stoupá

Jak si vedly burzy v lednu

Americké akcie

(index S&P 500)
-3,7 %

Evropské akcie

(index Dow Jones Stoxx 600)
-2,4 %

Pražské akcie

(index PX)
+5,3 %

"První letošní měsíc na trzích nám ukázal, že rizik pro vývoj trhů je v letošním roce několik a cesta k zotavení nemusí být tak přímočará, jako tomu bylo od března 2009," říká analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

Rostou například obavy z regulace bank, kterou prosazuje americký prezident Barack Obama, nebo z vývoje v eurozóně včetně Řecka a Španělska, která zápolí s rozpočtovými deficity. Navíc se investoři dívají stále nervózněji na Čínu, jejíž růst se může kvůli restrikcím při úvěrování ekonomiky zadrhnout.

"Pro některé investory jsou akciové indexy, co se týče aktuální situace, již na hraničních úrovních. A proto už nejsou ochotni více podstupovat riziko," vysvětluje situaci analytik Milan Vaníček ze společnosti Atlantik FT.

Index pražské burzy PX naopak dokázal v lednu posílit o 5,3 procenta. "Pražská burza dlouhodobě trpí slabší likviditou. V prosinci a lednu je stav ještě horší. I relativně malé objednávky tak mohou trh posunout na druhou stranu, než směřuje obecný trend vyspělého světa," vysvětluje Radim Dohnal ze Saxo Bank.

K růstu pražského trhu přispěly nejvíce akcie ČEZ, které byly na konci roku pod prodejním tlakem, ale v lednu se zájem o ně obnovil, a akcie NWR, jež rostly díky zvýšené poptávce po uhlí a kvůli oslabení české koruny vůči britské libře.

A dařilo se i dividendovým titulům Philip Morris ČR či Telefónica O2, které přinášejí při nejasném výhledu aspoň trochu jistoty. Obecně bude dividendový výnos na českém trhu letos vyšší než na vyspělých trzích.

Zapoměňte na lednový efekt

Leden bývá odrazovým můstkem pro vývoj burz v celém roce - podle historických zkušeností platí, že když se burzám v tomto měsíci daří, porostou i po zbytek roku a naopak. Jiná poučka zase vysvětluje takzvaný lednový efekt jako obecný vzestup burz, kdy investoři převážně nakupují po prosincových výprodejích způsobených daňovou optimalizací.

Letos to ale bylo jinak. "Čekat standardní lednový efekt po roce obrovského propadu a následujících deseti měsících téměř nepřetržitého silného růstu nebylo dost dobře možné," říká Dohnal. "Historie je historie. Poslední dva roky jsou na finančních trzích značně nestandardní a historicky vypozorované jevy nemohou v takových podmínkách příliš dobře fungovat," doplňuje Hatlapatka.

Výsledky hospodaření, které začnou firmy v Česku v nejbližší době zveřejňovat, ovlivní podle analytiků další směřování trhu spíše okrajově. "Výsledková sezona za loňský rok už nemá investorům moc co říci a předpokládal bych, že nebude žádným výrazným impulzem. Investoři očekávají především komentáře ohledně výhledu na rok 2010," říká Vaníček. "Předpokládám, že firmy budou v tomto směru opatrné a mnoha konkrétních výhledů na letošní rok se z jejich strany nedočkáme," dodává Hatlapatka.


vše o dění na trzích čtěte na www.finweb.cz/fin-trhy


Pro některé investory jsou akciové indexy, co se týče aktuální situace, již na hraničních úrovních. A proto už nejsou ochotni více podstupovat riziko.
Milan Vaníček, analytik Atlantik FT